Platforma Obywatleska zdystansowała PiS w najnowszym sondażu poparcia dla partii politycznych. Partia Donalda Tuska odbudowała przewagę, którą traciła w ostatnich miesiącach i gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wyprzedziłaby PiS o 12 punktów proc. – wynika z sondażu TNS dla TVP Info.

Z sondażu wynika, że na PO chce głosować 42 proc. Polaków, na PiS – 30 proc., na SLD – 10 proc, a na Ruch Palikota – 8 proc. Pod progiem wyborczym znalazłoby się koalicyjne Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 4 proc. Na Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobro i Nową Prawicę chciałoby głosować jedynie po 1 proc. wyborców.

Platforma odrabia więc straty, które pogłębiały się od maja, by jesienią pozwolić wysunąć się na pierwsze miejsce partii Jarosława Kaczyńskiego.

Po zamieszaniu związanym z publikacją „Rzeczpospolitej” o trotylu w tupolewie i ostrych wypowiedziach prezesa PiS wielu politologów zaczęło prognozować spadek poparcia dla tej partii. Potwierdzają to wyniki sondażu. Od ostatniego badania w październiku PiS straciło aż 9 pkt. poparcia. Taką samą liczbę punktów zyskała z kolei Platforma - pisze tvp.info.

Reklama

– Nie jestem zaskoczony tymi wynikami. PiS był nadaktywny wczesną jesienią, kiedy realizował projekt „Gliński”, polegający na wykreowaniu premiera działającego równolegle do prawdziwego szefa rządu. Jednak ta ofensywa była prowadzona bez konkretnego celu, a wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o zamachu zupełnie ją wyhamowała – komentuje politolog dr Wojciech Jabłoński.

TNS przeprowadził badanie w dniach 7-8 listopada 2012 na reprezentatywnej grupie tysiąca dorosłych mieszkańców Polski.