Przed sądem karnym Państwa Watykańskiego 24 listopada rozpocznie się proces oskarżonych w sprawie afery Vatileaks 2. Zarzuca im się kradzież i podanie do publicznej wiadomości poufnych dokumentów, dotyczących watykańskich finansów. Są w tym gronie dwaj włoscy dziennikarze, którzy wykorzystali te dokumenty w swoich książkach.

Nie wiadomo, czy obaj włoscy dziennikarze stawią się w sądzie. Jeden z nich Gianluigi Nuzzi, autor książki pod tytułem „Via Crucis”, odmówił przyjścia na przesłuchanie przez watykańskiego prokuratora, mówiąc, że obawiał się natychmiastowego aresztowania.

Odważniejszy był Emiliano Fittipaldi, którego książka „Chciwość” ukazała się jednocześnie z publikacją kolegi. On poszedł na przesłuchanie, ale powołując się na prawo obowiązujące we Włoszech, nie ujawnił swojego źródła. Pozostali oskarżeni to hiszpański ksiądz, który przebywa w areszcie, i odpowiadająca z wolnej stopy Włoszka, specjalistka od PR. Oboje pracowali w powołanej przez papieża komisji, która zbierała informacje na temat sytuacji finansów Watykanu.

Właśnie część z tych dokumentów dotarła do opinii publicznej. Wszystkim im grozi kara od 4 do 8 lat więzienia.