W zeszłym roku spadła liczba budzących podejrzenia transakcji w Watykanie - poinformował we wtorek działający tam Urząd Informacji Finansowej, który sprawuje funkcje nadzorcze. Podczas gdy w 2015 roku odnotowano 544 takie operacje, w następnym roku - 207.

Dane te znalazły się w dorocznym raporcie urzędu nadzoru, powołanego przez papieża Benedykta XVI w 2010 roku.

Głównym zadaniem tej instytucji jest walka z praniem brudnych pieniędzy i wszelkimi nielegalnymi operacjami, mającymi na przykład na celu finansowanie terroryzmu. Obserwacja dotyczy przede wszystkim transakcji w watykańskim banku IOR (Instytut Dzieł Religijnych), w którym wcześniej z powodu braku kompetentnego nadzoru oraz przejrzystości doszło do licznych nadużyć.

W sprawozdaniu zaznaczono, że 22 wykryte w zeszłym roku podejrzane transakcje są przedmiotem dalszego postępowania ze strony watykańskiego wymiaru sprawiedliwości.

Reklama

Raport odnotowuje znaczący postęp we współpracy urzędu z zagranicznymi partnerami. "Międzynarodowa współpraca jest wstępnym warunkiem umożliwiającym walkę z przestępstwami finansowymi, a Watykan jest na tym polu w pełni zaangażowany" - powiedział na konferencji prasowej prezes Urzędu Informacji Finansowej Stolicy Apostolskiej, Szwajcar Rene Bruelhart.

Z Watykanu Sylwia Wysocka