PZPN po otrzymaniu od NCS prognozy pogody mówiącej o intensywnych opadach 16 października, potwierdził swoją decyzję o grze przy otwartym dachu - powiedział w środę premier Donald Tusk, przedstawiając wnioski z kontroli w ministerstwie sportu oraz Narodowym Centrum Sportu zleconej w związku z przełożeniem w ubiegłym tygodniu meczu Polska-Anglia z powodu złego stanu murawy w związku z obfitymi opadami deszczu.

Szef rządu powiedział na konferencji prasowej, że z raportu po kontroli płynie m.in. wniosek, iż w dniu odwołanego meczu Polska-Anglia brakowało "jednego odpowiedzialnego gospodarza tego zdarzenia, jakim jest mecz międzynarodowy".

Z raportu wynika również - mówił Tusk - iż nadzór resortu sportu nad NCS nie jest wystarczający i jest rozproszony. Jednocześnie stwierdzono, że niewystarczający nadzór resortu nad NCS nie miał bezpośredniego wpływu na sytuację w związku z meczem Polska-Anglia na Stadionie Narodowym.

"W związku z tym będę oczekiwał od pani minister, której dymisji nie przyjmuję, podjęcia działań naprawczych do końca tego roku. Przez działania naprawcze rozumiem zbudowanie nadzoru w ministerstwie, który wykluczy jakiekolwiek uchybienia czy wpadki w przyszłości" - powiedział Tusk. Dodał, że przez program naprawczy rozumie także konsekwencje personalne.

Według premiera na początku przyszłego tygodnia minister sportu powinna przedstawić komunikat o konsekwencjach personalnych i decyzjach organizacyjnych dotyczących Narodowego Centrum Sportu.

Tusk zaznaczył, że Narodowe Centrum Sportu mu nie podlega, więc nie może podejmować decyzji personalnych w tej instytucji. Jednak - jak dodał - minister sportu zna jego ocenę działań NCS oraz szefa tej instytucji. Tusk wyraził nadzieję, że Mucha weźmie jego zdanie pod uwagę.

Jeśli chodzi o NSC - zaznaczył Tusk - to mimo że raport nie stwierdza żadnych uchybień o charakterze formalnym, które doprowadziły do odwołania meczu, on sam miałby "inne, wyższego rzędu oczekiwania wobec szefostwa NCS w kontekście tak ważnego wydarzenia sportowego".

"Mam wrażenie, że potraktowano ten mecz jako kolejną imprezę na Stadionie Narodowym, a więc zgodnie z formalnościami, ale bez zrozumienia jak ważna jest dla mniej więcej co trzeciego polskiego obywatela" - powiedział.

Skrytykował m.in. fakt, że "szefostwo NCS informowało o ryzkach związanych z prognozą pogody sms-em", co - ocenił - świadczy o tym, że "podeszli do tego w sposób trochę lekceważący".

Tusk stwierdził, że co do PZPN, jego ocena jest "podobna do tej powszechnej". Wyraził nadzieję, że ewentualne zmiany po wyborach w Związku spowodują, że "partnerzy w PZPN będą z większą odpowiedzialnością i troską o kibica, o wydarzenie sportowe współpracowali z administracją".

Przedstawiając wyniki kontroli szef rządu powiedział, że decyzję o tym, czy mecz odbędzie się przy otwartym, czy przy zamkniętym dachu Stadionu Narodowego, podejmuje komisarz FIFA po konsultacjach z sędzią i przedstawicielami drużyn.

"Instrukcja tego dachu jest jednoznaczna - i chcę tu przeciąć wszystkie spekulacje - instrukcja ogranicza możliwość rozsuwania dachu już w czasie deszczu. W czasie takiego deszczu, jaki miał miejsce od godzin popołudniowych w Warszawie nie ma możliwości technicznej rozsunięcia dachu nad stadionem" - podkreślił premier.

Jak dodał, "wszyscy mieli świadomość, że w przypadku intensywnych opadów tego typu dachu otworzyć nie można". Premier zaznaczył, że decyzja o zamknięciu dachu na Stadionie Narodowym "wymaga wyobraźni", trzeba ją bowiem podjąć "wyraźnie wcześniej".

"I nie jest to jakiś szczególny polski przypadek. Czytaliśmy wiele komentarzy, że co to jest za dach, który można rozpostrzeć w czasie słońca, a w czasie deszczu nie można. Ze względu na bezpieczeństwo ludzi czy też samej konstrukcji tego typu dachu musi być użyty z wyobraźnią i z dużym wyprzedzeniem czasowym" - zaznaczył Tusk.

Szef rządu poinformował ponadto, że z raportu pokontrolnego wynika, iż PZPN nie sformułował żadnych zastrzeżeń podczas weryfikacji boiska przed meczem.

"Dokumenty i relacje organizatorów meczu świadczą o tym, że PZPN nie sformułował swoich jakichś szczególnych wymogów co do murawy i nie sformułował także żadnych zastrzeżeń podczas weryfikacji boiska przed meczem" - powiedział premier. Jak dodał, potwierdza to protokół zdawczo-odbiorczy boiska.

Tusk zaznaczył, że według NCS wymagania, jeśli chodzi o przetarg na murawę były oparte o powszechnie stosowaną normę w tym tzw. "określony stopień przesiąkliwości"."Ponieważ system drenażu jest w stałej podbudowie, a więc w tej stałej instalacji, grubość samej murawy nie odgrywa istotniej roli, chociaż dysponujemy opiniami ekspertów, którzy uważają, że grubość murawy ma jednak znaczenie niezależnie od tego, czy jest ten stały drenaż, czy nie" - zaznaczył szef rządu.

Pracownicy Departamentu Kontroli i Nadzoru w Ministerstwie Sportu - dodał premier - tego bardzo technicznego i specjalistycznego sporu nie są w stanie rozstrzygnąć.

Zapowiedział jednak, że kwestię tą trzeba będzie definitywnie rozstrzygnąć po to, aby murawa na Stadionie Narodowym miała ściśle określone parametry, według których będzie wiadomo, jaką ilość wody będzie mogła przyjąć, i w jakich warunkach pogodowych będzie funkcjonalna, a w jakich nie.

Tusk powiedział też, że według IMiGW opady w dniu meczu były opadami "absolutnie ponad normę". Jak dodał, oznacza to, że w dniu meczu także na Stadion Narodowy spadło tyle deszczu, ile średnio spada przez 20 dni każdego października.

"Wszystkie prognozy mówiły o opadach, żadna z prognoz nie mówiła o tym, że będziemy mieli do czynienia tego dnia z opadem, który wynosił 74 proc. deszczu, jaki pada przez cały październik w tym miejscu i to jest średnia z badań z ostatnich 60 lat" - powiedział szef rządu.

Tusk zaznaczył, że prognozy pogody dotyczące opadu deszczu były powszechnie dostępne i nie były ze sobą sprzeczne. "Mówiły one o możliwości intensywnych opadów" - podkreślił. Jak dodał, również komisarz FIFA posiadał prognozę, ale - jak zaznaczył - ona mówiła jedynie o przelotnych opadach.

"NCS twierdzi, że PZPN otrzymał także od nich informację o prognozie pogody. Nie zmieniło to faktu, że PZPN potwierdził swoją decyzję - po otrzymaniu tej prognozy - decyzję o grze przy otwartym dachu" - oświadczył premier.

Z raportu wynika ponadto - mówił premier - że w dniu odwołanego meczu Polska-Anglia brakowało "jednego odpowiedzialnego gospodarza tego zdarzenia, jakim jest mecz międzynarodowy".

Jak dodał, działano zgodnie z przepisami i każdy swoją pracę wykonał. "Ale oprócz przepisów potrzebne jest pewne pozytywne napięcie i troska o każdy szczegół takiej imprezy, jeśli ma się świadomość, że czeka na nią blisko 10 mln ludzi przed telewizorami i 50 tys. ludzi, którzy zmierzają na stadion" - podkreślił Tusk.

Zdaniem premiera wszystkim bez wyjątku zabrakło wyobraźni, że mamy do czynienia z jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych.

"Świadomość, że ma się nowoczesny stadiom, który jest sprawny, że ma się prognozę pogody, że można zwalić na kogoś odpowiedzialność - NCS na PZPN, PZPN na FIFA i tak w koło Macieju - spowodowało, że nikt do końca nie czuł się odpowiedzialny, jeśli chodzi o zdolność podjęcia decyzji na wiele godzin przed meczem o tym, żeby zaciągnąć ten dach" - powiedział.

Mecz zakończył remisem 1:1

Jak ocenił, "każdy czuł się w prawie, każdy działał zgodnie z formalnymi przepisami, nikt nie działał tak, aby rzeczywiście w sposób, który cechuje człowieka z pełną odpowiedzialnością, umożliwić odbycie tej imprezy. Takiego nastawienia prawdziwego gospodarza rzeczywiście zabrakło" - powiedział Tusk.

Mecz eliminacji mistrzostw świata Polska-Anglia miał zostać rozegrany w ubiegły wtorek o godz. 21. Po kilkugodzinnych opadach deszczu boisko - nad którym nie zamknięto dachu - było jednak tak nasiąknięte wodą, że mecz przełożono na środę.

Po przełożeniu meczu PZPN jako winnego zaistniałej sytuacji wskazywał NCS, które - zdaniem związku - jako gospodarz obiektu powinno zapewnić odpowiednie warunki rozegrania spotkania. NCS natomiast przekonywało, że apelowało o zasunięcie dachu, ale ostateczną decyzję podjął delegat FIFA po konsultacji z przedstawicielami obu ekip.

Ostatecznie mecz odbył się w środę i zakończył remisem 1:1.