Unijny komisarz z Węgier Tibor Navracsics (czyt. Nawraczicz) liczy na to, że szybko dojdzie do wyjaśnienia spraw między Brukselą a Warszawą. Chodzi o rozpoczęte w połowie stycznia postępowanie Komisji Europejskiej wobec Polski.

Mechanizm kontroli praworządności został uruchomiony w związku z wątpliwościami Brukseli co do zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

„Mam nadzieję, że wyjaśnimy wszystkie kwestie bardzo szybko” - powiedział Navracsics pytany o stanowisko w tej sprawie. „Z mojego doświadczenia jako byłego ministra rządu Węgier wynika, że ten dialog może być bardzo skutecznym instrumentem, by zidentyfikować i rozwiązać wszystkie kwestie. Mam nadzieję, że tak będzie też w przypadku Polski" - dodał komisarz.
Navracsics zanim został komisarzem ds.edukacji, kultury i sportu w Komisji Jean-Claude’a Junckera, pełnił funkcję m.in. szefa dyplomacji i ministra sprawiedliwości w rządzie premiera Viktora Orbana, do którego Bruksela także miała w przeszłości zastrzeżenia. Sam Orban po tym, jak Komisja rozpoczęła postępowanie wobec Polski, bronił rządu w Warszawie.