Polska i Węgry chcą, aby Grupa Wyszehradzka przedstawiła wspólne stanowisko w sprawach europejskich. Zapowiedzieli to premierzy Beata Szydło i Victor Orban, którzy spotkali się w Budapeszcie.
Reklama

Szefowa polskiego rządu mówiła, że rozmawiano o problemie migracji i brytyjskim referendum na temat członkostwa w Unii Europejskiej. Beata Szydło dodała, że zarówno polska, jak i Węgry uważają, iż kryzys migracyjny powinien być rozwiązany tam, gdzie jest jego źródło, czyli poza granicami Wspólnoty. Zapowiedziała, że kraje Grupy Wyszehradzkiej będą dążyć do opracowania wspólnego stanowiska w tej sprawie, które następnie przedstawią na szczycie w Brukseli.

Premier Beata Szydło mówiła też, że z Victorem Orbanem umówili się na realizację ważnych projektów gospodarczych, infrastrukturalnych, między innymi wspólnych połączeń transportowych.

Szef węgierskiego rządu, mówiąc o problemie migracyjnym, zaproponował utworzenie "nowej linii obrony na granicach bułgarsko - greckiej i grecko - macedońskiej", które zahamują dalszy napływ uchodźców. Victor Orban zapewnił, ze polski rząd i Polacy mogą liczyć na solidarność i wsparcie na arenie międzynarodowej.