Wniosek o wotum nieufności wobec Kamińskiego został zapowiedziany po styczniowym materiale "Superwizjera" TVN24, w którym były agent CBA Tomasz Kaczmarek ("Agent Tomek") oskarżył Kamińskiego (w latach 2006-2009 szefa CBA) o wywieranie przed laty na niego nacisków podczas operacji dotyczącej willi mającej rzekomo należeć do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Posłowie KO zarzucają Kamińskiemu m.in. "dewastowanie" i "wprowadzanie patologii" w służbach specjalnych.

Z uzasadnienia wniosku Koalicji Obywatelskiej wynika m.in., że to wyraz "sprzeciwu wobec działań i zaniechań" Kamińskiego oraz koordynowanych przez niego służb specjalnych, "w szczególności w zakresie: czynności prowadzonych wobec działalności Prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia, wykrycia możliwych nieprawidłowości w dysponowaniu środkami pieniężnymi oraz dobrami materialnymi pochodzącymi z funduszu operacyjnego Centralnego Biura Antykorupcyjnego, prawdopodobnego funkcjonowania systemu PEGASUS służącego do nieuzasadnionego inwigilowania obywateli, a takle możliwości korzystania ze służb specjalnych do realizacji bieżących celów politycznych".

- Mariusz Kamiński jest jednym z filarów rządu Prawa i Sprawiedliwości; jest człowiekiem, dzięki któremu w Polsce nie ma korupcji - tak o szefie MSWiA i koordynatorze służb specjalnych mówił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. My oceniamy dobrze działania pana ministra - dodał.

Reklama

Müller powiedział w czwartek rano w programie "Tłit" Wirtualnej Polskiej, że Kamiński zostanie obroniony w Sejmie przez Prawo i Sprawiedliwość. "Mariusz Kamiński jest jednym z filarów rządu Prawa i Sprawiedliwości" - stwierdził rzecznik rządu. "Jest też człowiekiem, któremu zawdzięczamy m.in. to, że w Polsce nie ma korupcji" - dodał. Według niego, dzięki Kamińskiemu sprawnie działają zarówno służby, jak i podległa mu teraz Policja. "W związku z tym my oceniamy dobrze działania pana ministra" - powiedział Müller. "Ja nie mam żadnych zarzutów do pana ministra Kamińskiego" - dodał rzecznik rządu.

Zaznaczając, że Kamiński od wielu lat jest ministrem, a w przeszłości był też szefem CBA, Müller pytał "kto się może obawiać Mariusza Kamińskiego?" i ocenił, że "te osoby, które faktycznie mają problem z prawem". "W związku z tym, jeżeli ktoś taki podnosi zarzuty - chociażby ci ludzie, którzy byli wcześniej karani, czy mieli zarzuty z CBA - to ja się oczywiście nie dziwię, że oni atakują Mariusza Kamińskiego, natomiast naszym celem jest go obronić" - powiedział Müller.

Po tym gdy posłowie KO zapowiedzieli wniosek o wotum nieufności wobec Kamińskiego, wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oceniał, że opozycja chce przypomnieć o sobie i składa od czasu do czasu wnioski o wotum nieufności dla różnych osób. Zapewnił, że wniosek zostanie odrzucony.