Perły Samorządu 2019

12 czerwca 2019 r.

Fot: Ireneusz Rek

Brawa, nagrody i wyróżnienia dla najlepszych samorządów12 czerwca 2019 r.

Laureatami siódmej edycji Pereł Samorządu zostały w poszczególnych kategoriach Poznań, Kędzierzyn-Koźle, Aleksandrów Łódzki oraz gmina wiejska Iława. Na uroczystej gali, która trzeci już raz odbyła się w gdyńskim Muzeum Emigracji, uhonorowano też po raz pierwszy liderów dobrych praktyk

12 czerwca 2019 r.

W odpowiedzi na pytanie o koszty materialne reformy wiceprezydent Gdyni stwierdził tylko, że pieniądze już zostały wydane i tego się nie cofnie.

Podwójny rocznik to problem na lata12 czerwca 2019 r.

Strach, nadzieje i trudne decyzje – to wszystko towarzyszy samorządom w związku z edukacyjną rewolucją. W odróżnieniu od Warszawy w wielu miastach Polski nie ma jednak problemu z zagwarantowaniem absolwentom gimnazjów i szkół podstawowych miejsc w szkołach średnich. To efekt pracy i postawy samorządów, które przygotowały się na kryzys.

12 czerwca 2019 r.

Metodyka wyznaczania miejsc rankingowych polegała na obliczeniu wartości każdego z analizowanych wskaźników w przeliczeniu na jednego mieszkańca, w każdej z kategorii.

Najlepsi w aktywizacji sportowej12 czerwca 2019 r.

W tym roku już po raz trzeci samorządy gminne z całej Polski brały udział w rankingu „Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży”, którego celem było uhonorowanie samorządów wyróżniających się wsparciem sportu i rekreacji mieszkańców.

12 czerwca 2019 r.

– Lex deweloper najlepiej wyrzucić do kosza. I wrócić do planów, kiedy MPZP był planem miejscowym i trzeba go było przestrzegać. Bo my chcemy budować, ale nie na zasadach lex deweloper, bo to jest podważanie podstaw samorządności w Polsce. Niestety rząd odrzuca debatę publiczną, nie tylko zresztą w tej sprawie – uważa prezydent Truskolaski. v

Polityka mieszkaniowa, czyli co dzieli samorządowców 12 czerwca 2019 r.

Problemy z gospodarką nieruchomościami są i w gminach, i na poziomie centralnym. Do nieuporządkowania stosunków własnościowych dochodzą lokalne konflikty między interesami różnych grup obywateli, a nad wszystkim unoszą się niekorzystne dla samorządów ustawy mieszkaniowa oraz przekształceniowa.

29 maja 2019 r.

Ranking Perły Samorządu 2019. Sprawdź szczegóły29 maja 2019 r.

Już po raz siódmy wybieraliśmy gminy, które wyróżniają się na tle innych – zaangażowaniem i pracą na rzecz mieszkańców czy nowatorskimi pomysłami. Z racji niedawnych wyborów samorządowych nie mogliśmy jednak wybrać za ubiegły rok najlepszych włodarzy. W zamian postanowiliśmy poszukać liderów dobrych praktyk w czterech dziedzinach, które dziś są największym wyzwaniem dla lokalnych władz.