Perły Samorządu 2025

Sesja plenarna otwierająca kongres „Samorządy i samorządność – czy mamy szansę na nowe otwarcie?” pokazała kluczowe wyzwania, przed którymi stoją liderzy i lokalne społeczności. Do rozwiązania mają problemy, o których dyskutuje się w skali kraju.

Demografia determinuje wszystko, zarówno działania bieżące, jak i strategiczne. Starzenie się społeczeństwa, odpływ mieszkańców z miast do powiatów – to są zjawiska, które musimy brać pod uwagę przy projektowaniu polityk miejskich – mówił Paweł Gulewski, prezydent Torunia. Podobną perspektywę przedstawił Krzysztof Harmaciński, wójt gminy Iława, najlepszy włodarz w kategorii gmin wiejskich w tegorocznym rankingu Perły Samorządu. – Demografia dotyka wszystkie samorządy, choć na terenach wiejskich walka o utrzymanie młodego pokolenia wymaga szczególnych wysiłków – podkreślał. Samorządowcy wskazywali, że wyzwania demograficzne są ściśle powiązane z kwestią finansowania i relacji z rządem centralnym. – Jako samorządowcy musimy być partnerami, a nie wykonawcami zadań zleconych. Potrzebujemy jasnych reguł gry, czytelnego prawa i stabilnych finansów – apelował Krzysztof Harmaciński.

Ranking Perły Samorządu 2025

Podczas Kongresu Perły Samorządu nagrody odebrali laureaci rankingu DGP Perły Samorządu, którego partnerem merytorycznym była Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, oraz Rankingu Skarbnik Samorządu, opracowanego we współpracy z Centrum Innowacji Społeczno-Samorządowych CentroPolis. Szczegółowe wyniki zostały opublikowane 18 czerwca w cotygodniowym dodatku do DGP „Samorząd i administracja”.