Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Likwidacja gimnazjów i obniżenie wieku emerytalnego: 10 propozycji zmian w Polsce według PiS

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Pomoc frankowiczom PiS chciałby więc pomóc frankowiczom. Własny projekt ma złożyć prezydent Andrzej Duda, dodatkowo analogiczny ma przedstawić klub PiS po jesiennych wyborach. Kandydatka PiS na premiera deklaruje, że obecnie rozważane są trzy propozycje: propozycja Andrzeja Dudy z kampanii prezydenckiej, propozycja środowisk skupiających osoby pokrzywdzone przez banki i projekty ustawy PiS składane w Sejmie, ale odrzucone w głosowaniach. Poznaliśmy już założenia projektu Dudy - prezydent chciałby dać możliwość przewalutowania kredytów hipotecznych wszystkim dłużnikom, niezależnie od tego, jak duże mieszkanie czy dom kupili za pożyczone w banku pieniądze. Szczegóły pomocy PiS dla frankowiczów znajdziesz tutaj>> Ponadto przyjęto by, że kredytobiorca od początku miał kredyt w złotych (co oznacza przewalutowanie po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania). I powinien płacić raty takie, jak od kredytu w rodzimej walucie. Różnica między ich wartością a wartością spłaconych już rat frankowych powiększyłaby jego dług. Z kolei różnica między wartością kredytu obliczoną według aktualnego kursu franka a ustaloną w zgodzie z proponowanymi regułami zostałaby umorzona, czyli w całości obciążyłaby banki. Oczywiście, nadal jest ustawa PO, która przeszła co prawda przez Senat, ale nie wiadomo, czy parlament zdoła przyjąć ją jeszcze w tej kadencji>>
Pomoc frankowiczom PiS chciałby więc pomóc frankowiczom. Własny projekt ma złożyć prezydent Andrzej Duda, dodatkowo analogiczny ma przedstawić klub PiS po jesiennych wyborach. Kandydatka PiS na premiera deklaruje, że obecnie rozważane są trzy propozycje: propozycja Andrzeja Dudy z kampanii prezydenckiej, propozycja środowisk skupiających osoby pokrzywdzone przez banki i projekty ustawy PiS składane w Sejmie, ale odrzucone w głosowaniach. Poznaliśmy już założenia projektu Dudy - prezydent chciałby dać możliwość przewalutowania kredytów hipotecznych wszystkim dłużnikom, niezależnie od tego, jak duże mieszkanie czy dom kupili za pożyczone w banku pieniądze. Szczegóły pomocy PiS dla frankowiczów znajdziesz tutaj>> Ponadto przyjęto by, że kredytobiorca od początku miał kredyt w złotych (co oznacza przewalutowanie po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania). I powinien płacić raty takie, jak od kredytu w rodzimej walucie. Różnica między ich wartością a wartością spłaconych już rat frankowych powiększyłaby jego dług. Z kolei różnica między wartością kredytu obliczoną według aktualnego kursu franka a ustaloną w zgodzie z proponowanymi regułami zostałaby umorzona, czyli w całości obciążyłaby banki. Oczywiście, nadal jest ustawa PO, która przeszła co prawda przez Senat, ale nie wiadomo, czy parlament zdoła przyjąć ją jeszcze w tej kadencji>> / ShutterStock

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Powiązane

Reklama

Komentarze(18)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Anka
  2016-01-03 16:47:26
  Gimnazjum to pomyłka , dodatkowe stresy dla uczniow , rozdzielenie z przyjaciółmi , ekstra egzaminy. I najgorsze ze czesc dzieciakow po gimnazjum ma juz dosyc. Nalezy je zlikwidowac
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Notanymore
  2015-09-27 18:45:59
  Szkolnictwo, 6 latki - zdecydowanie na plus

  Przykręcenie śruby banksterom - zdecydowanie na plus

  Sklepy wielkopowierzchniowe - zdecydowani na plus

  Polityka prorodzinna - plus (ale trzeba więcej i mądrzej)

  Kwota wolna od podatku - plus (utrzymywanie obecnej kwoty poniżej minimum egzystencji jest poniżaniem własnego społeczeństwa)

  Służba zdrowia - ogólnie na plus/minus
  Likwidacja NFZ a na jego miejsce rozbudowywanie działów zdrowia w urzędach wojewódzkich? Wątpliwy sens. Zwiększenie wydatków OK ale trzeba mieć z czego zwiększać.

  Przedsiębiorczość - mały plus
  Brakuje mi m.in. zwolnienia z "danin" np w pierwszym okresie podejmowania nowej działalności. Np: 6 miesięcy wolne od ZUS aby rozkręcić działalność.
  Brakuje generalnie reformy ZUS, KRUS, brakuje obniżenia kosztów pracy

  Brakuje postulatów o odbiurokratyzowaniu państwa i likwidacji urzędów (z wyj 2 rolnych) a pojawiają się nowe.
  Brakuje likwidacji bądź ograniczenia liczby powiatów gdzie pracuje cała masa zbędnych urzędników i radnych.

  Dziwne, że nie ma nic o Sądownictwie, o którym wyjątkowo źle wypowiadał się szef PiS.


  A co w ogóle może PO zaproponować? Mieli 8 lat. Przez 5 także "swojego" prezydenta.
  Był ogólnoeuropejski kryzys - to fakt - mimo tego wiele udało się zrobić ale mogli znacznie więcej.

  Żeby chociaż teraz jasno powiedzieli - że przyznają się do zaniechania działań i pomyłek tu i tam i zdecydowanie to poprawią.
  Żeby w sprawie uchodźców stanęli po stronie obywateli a nie zachodnich politykierów i ich błędnych decyzji.
  Żeby postawili tamę zachodnim banksterom i stanęli w obronie własnych obywateli.
  Żeby nie małpowali głupich zachodnich rozwiązań w szkolnictwie i sprawie 6 latków a stanęli po stronie obywateli.

  Platforma jest po prostu bardzo mało obywatelska.
  1
 • Tego...
  2015-10-01 09:12:39
  Tego zlego czego nie zrobila PO, dokona PiS.

  Pamietamy, ze PO nie wprowadzila obnizki PIT dla bogatszych, chociaz miala w swoich planach, a PiS tego dokonal.

  PO nie wprowadzila dodatkowych ubezpieczen w prywatnych ubezpieczalniach zdrowotnych, a PiS moze to zrobic, o czym sygnalizuje w swoich propozycjach.
  0
 • gal
  2015-09-27 13:08:36
  Propozycje PIS nie mają dla mnie żadnej wartości ponieważ puste obietnice PISu znam nie od dziś, wiem doskonale że są to nic nie warte projekty stworzone tylko na potrzeby kampanii które nie będą realizowane, tak ja reforma emerytalna pełna błędów. Wystarczy porównać osiągnięcia PIS i PO to wystarczy żeby nie pozwolić PIS na świadome niszczenie Polski.
  1
 • quano
  2015-10-01 08:46:43
  Czyli wygląda na to że pisowscy geniusze dokopią rodzicom zarabiającym odrobinę więcej niż najniższa krajowa i mają jedno dziecko, gdyż nie spełniają kryterium 800 zł na osobę a jeszcze zabiorą odliczenie na dziecko z PIT. Świetny pomysł pewnie Antek i Pawłowicz to wymyślili. Kasa trafi za to do rodzin zamożnych z dwójką i trójką dzieci. Zaznaczam że nawet rodzice jednego dziecka z najniższą krajową nie dostana zacnej pomocy od Jarka i jego ściemniaczy gdyż przekroczą 800 zł na osobę o jakieś 17 zł.
  0
 • KALIF
  2015-09-27 16:36:25
  PO dąży do tego, aby ludzie nie dożywali emerytur NIK NIE OBIECAŁ I OBIECUJE JAK OSZUŚCI Z PLATFORMY
  Przyszłość systemu zależy od tego, ile będzie się rodzić dzieci. Bardzo istotna jest polityka prorodzinna.
  Osoby wykonujące zawody umysłowe, są specjalistami w danych dziedzinach z pewnością, chcieliby pracować dłużej, ale rolnicy, robotnicy, nie mają takiej możliwości fizycznej
  Politycy powinni myśleć propaństwowo. Państwo ma obowiązek wobec obywateli. I dlatego warto zadać pytani: Na czym polegałaby dobrowolność przechodzenia na emerytury Jak to się będzie miało do pracodawcy? oraz do kolejnych miejsc pracy?
  0
 • Chydy byk
  2015-09-27 14:07:18
  Rozumiem że moim POprzednikom stan obecny w zupełności wystarcza.
  No cóż,nowa miotła może się nie podobać.
  Pomysły starej przez 8 lat już mi się przejadły.
  1
 • Klej
  2015-09-27 16:20:10
  Kolejne puste obietnice i do tego bezsensowne.Jeśli PiS wygra to się pogrążymy...Na start niższe emerytury polecą i ciekawe czy wtedy będą wszyscy tacy zadowoleni z ich pomysłów.Pominę już fakt,że nie pierwszy raz coś obiecują-za to nigdy tych obietnic nie spełniają.
  2
 • Dider
  2015-09-27 13:45:10
  Wyglądana na to, że PIS ma sponsora, który weźmie Polskę na utrzymanie, albo traktuje wyborców jako stadko kompletnych przygłupów.
  0
 • nolipiok
  2015-09-27 16:42:41
  TAK dla Prawa do emerytury po pracy przez 40 lat składkowych. Dla PRAWA a nie dla Obowiązku. W Zakładzie, w którym pracuję, Kierownik wymusza odejście z pracy każdej osoby która ma prawo do emerytury mimo że jest zdolna pracować oraz chce/może. Nie wszyscy w tym wieku mają jednakowe możliwości. Wielu przerasta potrzeba pracodawcy. Dla wielu w kalendarzu 60 lat to w organiźmie/mózgu 70 lat. Kryterium kalendarzowe nia sensu. Zapytajcie Ledyków (nie tylko lekarzy zatrudnionych przez ZUS).
  0
 • straznik
  2015-09-27 17:46:58
  8 punktów z programu PiS to problemy błahe i dotyczące tylko wąskiego grona Polaków. Jedynie podatki i ochrona zdrowia to problemy istotne. Zadziwiające że nie znalazły się no liście 10 tych ważnych spraw nie znalazły się np.problemy bezrobocia, górnictwa, dziury budżetowej w ZUS. Taka konstrukcja pokazuje że to hasła wyborcze a nie poważne potraktowanie Polaków.
  0
 • prawda
  2015-09-27 18:36:43
  Człowiek pracując 40 lat musi miec prawo do emerytury.To sa osoby już po 60-tym roku zycia przepracowac tyle lat jest sztuka i napewno zdrowie jest nadszarpane w warunkach polskich.Zwłaszcza obecnie kiedy każdy pracodawca patrzy na starszego pracownika niemiłym okiem i najchętniej by sie go popzbył.To jeszcze ci co pracuja ale większa część ludzi po 60-tce nie pracuje tylko wegetuje na zasiłkach.Maja wiek maja staz pracy i należy im sie emerytura,dużej części z nich ją przedłużono nawet o rok, ci ludzie sa pokrzywdzeni przez rządy Tuska,oni nie zastanowli sie ,że tacy ludzie nie maja pracy i juz jej miec nie badą.Bo jeżeli nawet ktos by chciał taka osobe zatrudnic to tylko jako emeryta bo nie musi za niego płacic zus-u,i tacy ludzie pracując dorabiaja do niskiej emerytury ale maja komfort,że w każdej chwili moga odejść i maja jakies zabezpieczenie.Ale nie wszyscy maja ta dodatkowa prace tak jest tylko w większych miastach gdzie sa takie miejsca pracy jako emeryci.prawda
  0
 • Normalny Polak.
  2015-09-28 11:23:54
  Normalny system Oświaty to:
  1. 8 letnia obowiązkowa szkoła podstawowa.
  2. 3 letnie szkoły zawodowe i 5 letnie technika kształcące fachowców , których teraz tak brakuje w Polsce.
  3. 4 letnie licea ogólnokształcące dla tych zdolnych , którzy chcą się dalej uczyć.
  4. 4-5 letnie studia wyższe dla inżynierów , lekarzy , informatyków, filologów obcych języków.
  5. Zakaz kształcenia pasożytów prawników i ekonomistów Balcerowicza , chorych folozofów , rąbniętych w ciemię politologów.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • obywatel
  2015-09-29 10:51:28
  Bez uszczelnienia systemów nic z tego nie będzie. Można ładować kasy do bólu w służbę zdrowia ale jak grupy zawodowe będą je przekręcać to i tak ich braknie (przykład dentysty który wyłudził 75 tyś. zł.). Kwestia przywilejów niektórych grup zawodowych rodem z PRL-u itp. Prawda jest taka że jak długo Polacy nie zrozumieją że Państwo to obywatele i jak obywatel nie zarobi i nie płaci to kasy nie będzie. Ja jako obywatel nie godzę się na to aby podatki które płacę były przejadane lub wydawane nie na to co ważne z mojego punktu widzenia. Moja córka w liceum uczy się 1 godzinę tygodniowo historii (i to połączonej z WOS-em) za to religii ma dwie godziny. Nic dziwnego że młodzież ma problemy ze startem w dorosłe życie bo nie mają pojęcia co to budżet, dług publiczny itp. Wolał bym żeby moje dzieci miały godzinę tygodniowo przedmiot na którym dowiedzą się coś szerzej na temat realiów życia np: co to spred i różnica kursowa żeby piorąc kredyt we franku nie dały się or...ć. No cóż dużo wody w Wiśle upłynie zanim Polacy nauczą się że politycy zawsze będą grać na ich emocjach po to by osiągnąć swój własny cel - władza. I nie istotne czy będzie to PIS, PO itp itd.
  0
 • Kazdemu...
  2015-09-29 13:25:10
  Kazdemu interesujacemu sie systemem zdrowotnym polecam krotki artykul pt.

  "Belgia - kraj skomplikowany dobrze poukladany",

  w ktorym Marta Domagala prezentuje zasady belgijskiego systemu zdrowotnego.
  0
 • Ula
  2015-11-10 10:15:01
  Jeżeli chodzi o gimnazja to największym problemem związanym z ich utworzeniem był kilkunastoleni bałagan w szkolnictwie. Teraz kiedy zaczyna to jakoś działać chcą to rozwalić - kompletnie bez sensu. Znowu będziemy mieli wiele lat rewolucji i kolejne pokolenie źle wykształconej młodzieży. Fajny tekst na ten temat jest na zadania.info: zadania.info/n/1183603
  To samo z sześciolatkami, największy problem z tą zmianą, to fakt, że do jednej klasy chodzą 6 i 7 latki - to niestety wina PO, która kilka razy ustąpiła rodzicom i to się mści. PIS tylko ten problem utrwali, bo danie wyboru rodzicom oznacza dalszy ciąg tego samego bałaganu.
  1
Reklama
Reklama

Zobacz więcej