Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tak PO i PiS zmieniają prawo: Emerytury i sześciolatki do poprawy, pomoc dla frankowiczów i rodziców

Pomoc frankowiczom Ważą się losy ustawy o pomocy frankowiczom - oczywiście obydwie partie chciałyby ulżyć wyborcom, którzy zaciągnęli kredyty w obcej walucie. Na początku sierpnia Sejm uchwalił ustawę PO o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej. Zgodnie z nią, przewalutowanie następować ma po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej i polegać na wyliczeniu różnicy pomiędzy wartością kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych. Ustawa została przygotowana przez PO, jednak najwięcej kontrowersji wzbudziła poprawka SLD - zgodnie z nią różnica ta, jeżeli byłaby wartością dodatnią, miałaby być umarzana, a koszt w 90 proc. poniosłyby banki. Pierwotnie miało to być 50 procent. PiS zapowiedziało, że w Senacie ustawy nie poprze. Według Beaty Szydło, ten projekt nie chroni Frankowiczów. "Póki nie pojawi się projekt, który zabezpieczy interesy kredytobiorców, to my takiego projektu wspierać nie będziemy" - powiedziała kandydatka PiS na premiera. Więcej an ten temat przeczytasz tutaj >>Czytaj też: Burza wokół ustawy mającej pomóc frankowiczom
Pomoc frankowiczom Ważą się losy ustawy o pomocy frankowiczom - oczywiście obydwie partie chciałyby ulżyć wyborcom, którzy zaciągnęli kredyty w obcej walucie. Na początku sierpnia Sejm uchwalił ustawę PO o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej. Zgodnie z nią, przewalutowanie następować ma po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej i polegać na wyliczeniu różnicy pomiędzy wartością kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych. Ustawa została przygotowana przez PO, jednak najwięcej kontrowersji wzbudziła poprawka SLD - zgodnie z nią różnica ta, jeżeli byłaby wartością dodatnią, miałaby być umarzana, a koszt w 90 proc. poniosłyby banki. Pierwotnie miało to być 50 procent. PiS zapowiedziało, że w Senacie ustawy nie poprze. Według Beaty Szydło, ten projekt nie chroni Frankowiczów. "Póki nie pojawi się projekt, który zabezpieczy interesy kredytobiorców, to my takiego projektu wspierać nie będziemy" - powiedziała kandydatka PiS na premiera. Więcej an ten temat przeczytasz tutaj >>Czytaj też: Burza wokół ustawy mającej pomóc frankowiczom / ShutterStock

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Komentarze(11)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ola
  2015-08-30 19:45:48
  SZEŚCIOLATKI i dlatego pójdę na wybory!
  0
 • qwerty
  2015-08-31 07:22:38
  Zlikwidować emeryturę minimalną, a wtedy mozecie sobie iść nawet w wieku 45 lat, tyle,że za 200zł.
  0
 • PO i PiS
  2015-08-30 12:38:47
  na razie rządzą złodzieje i bandyci z PO
  0
 • To zniszczył TUSKOeBUZEK pseudo reformą emerytalną
  2015-08-31 10:16:59
  Wg starego systemu emerytalnego był przepis wiek 55 lat i 35 lat stażu pracy ( zaliczano chorobowe i dwa lata wojska ).
  Wzięli do wojska z zakładów pracy , przez co straciliśmy dwuletnie zarobki i składki emerytalne do ZUS.
  Należy się odszkodowanie od Państwa.
  Osoby idące na wypracowane emerytury w wieku 55 lat , zwalniają miejsca pracy dla młodych.
  Dzięki temu młodzi mogą legalnie pracować i płacić składki do ZUS na swoje przyszłe emerytury.
  0
 • qwerty
  2015-08-30 15:20:52
  Podstawowa kwestia w sprawach emerytur jest taka: pozostają dotychczasowe przepisy i dokładany jest przepis alternatywny, czy dotychczasowe przepisy zostają usunięte, a w ich miejsce wchodzi nowy przepis. Sens ma tylko pierwsza możliwość. 40 lat opłacania składek w przypadku np. kobiet po studiach jest bez sensu, bo obecnie mogą przechodzić na emerytury wieku niecałych 61 lat, a byłoby w wieku 63-64 lata. No i oczywiście stale zatrudnienie oskładkowane. To nawet mogłoby wydłużyć wiek przejście na emeryturę poza 67 rok życia.
  Dlatego, zanim zacznie się dyskusję o szczegółach, należy miec jasność w powyższej kwestii.
  0
 • nauczycel.
  2015-08-30 15:52:57
  kiedy swiadczenie pilegnacyjne dla opiekunuw doroslych niepelnosprawnych.kiedy kopacz sie obuci.
  0
 • Inspektor Pracy
  2015-08-30 19:23:27
  Ja reprezentuje tych którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne w życiu to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - n ie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych także w święta ),do tego dodajmy, że do 1998r (do chwili wsteczne j zmiany Ustawy o emeryturach pomostowych) mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto juz to na co zapracowali--jeżeli na dzień wstecznie wyznaczony w nowej ustawie nie posiadali często 25 lat pracy ogółem tylko dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach. Mało tego nie stosuje się w tej ustawie zasady Konstytucyjnej równości stron wobec prawa czyli nie dolicza się (art 12 Ustawy tego nie przewiduje wprost – okresów pracy ponadnormatywnej a nawet 1000 dni ponadnormatywnie przepracowane to praktycznie 5 lat pracy . Tak więc odlicza się dla przykładu 4 dni L-4 i 2 dni strajku a nie zalicza się 5lat czasu pracy ponadnormatywnej. Nowa Ustawa stworzona przez PO o emeryturach pomostowych to tylko katalog zamknięty rodzaju prac szkodliwych i niebezpiecznych jak by z góry zjedli z Gadowskim wszystkie rozumy i nie podlega ten katalog rozszerzeniu przez Sądy- też niezgodnie z Konstytucją RP- !!! Tacy Ignoranci zPO na kolanie tworzyli te przepisy.
  Ale powiem Ci w skrócie duzo więcej: Pamiętasz że były już premier ogłosił publicznie , :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych..
  Kim jest ta Kopacz który popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości czyli zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.
  . Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim?-- wowczas i obecnie ludzie muszą udawać że zdrowie mają OK gdyż inaczej Kaput.

  ...Spotkałem 22 maja o 6 rano po nocnej zmianie starego styranego pracownika który zameldował Mi, że ma 48lat pracy nie uwzględniając szkoły ---już od kilku lat powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy PO Mu to naprawi.Nie tylko że musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny znacznie finansowo. \” Stwierdził,że „gdybym miał głosować na Gadowskiego i jego ferajnę to wolał by sobie rękę uciąć !-autentyk.
  0
 • I
  2015-08-30 20:14:03
  Anie lepiej po 55 roku zycia z 20 latami pracy ,zwazmy jest obecnie tragicznie z pracą niema jak sie zatrudnic i dorobic pare groszy ,a skladk jakies kazy maa LEPIEJ BEDZIE JESLI BY BYLO PO STAREMU CHCESZ TO PRACUJ DO 60 MASZ PRACE PRACUJ ,NIEMASZ IDZ NA EMERYTURE B I Z POMOSTOWKI NIE WYZYJE TYLKO CIĄGNIE DOFINANSOWANIA CO TO ZA OSZCZĘDNSC ABY LUDZI Z MINMALNYĄ PENSJĄ O NIZSZYCH KWALIFIKACJACH TAK PONIEWIERAC
  0
 • helikopter
  2015-08-30 21:35:54
  PO jest niewiarygodna i głosowanie na nia to tak jakby głosować na oszustów !!! PIS i Duda z niczego się nie wycofuje jet tylko kwestia kiedy będzie możliwość zrealizowania planów !
  0
 • Fizyczny z matura od 38 lat
  2015-08-30 21:49:27
  ja tez pracuje od 15 roku zycia /mlodociany pracownik/,pomimo ponad 40 lat pracy i braku zdrowia /po wypadku, leczony przez kilku specjalistow,ostatnio rozrusznik serca/pracuje co prawda juz nie w zawodzie i nie za takie pieniadze jakie moglbym zarobic, wiadomo jak placa niepelnosprawnym/ to TEN PIEKNIS Z RUDYM LBEM ZALATWIL ZE BEDE MUSIAL PRACOWAC DO 67 ROKU ZYCIA, CZYLI JAK BOZIA DA A PARTIA POZWOLI /PO/ TO PO 48 LATACH PRACY JAK MNIE H.. NIE STRZELI TO ZUS MI WYLICZY ZLODZIEJSKA EMERYTURE ,I PO 2,3 KROTNYM POBRANIU JEJ WYPROSTUJE NOGI ; NIE MARTWIE SIE TYM BO WIEM ZE TEGO RYZEGO H..A i TAK PRZEZYJE CHOCBY O 1 DZIEN ZEBYM SIE CIESZYL ...POWSTAN NARODZIE JAK W 1980 ROKU TYLKO BEZ BOLKOW..itp ZDRAJCOW POLSKI
  0
Reklama

Zobacz więcej

image for background

Przejdź do strony głównej