Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tak PO i PiS zmieniają prawo: Emerytury i sześciolatki do poprawy, pomoc dla frankowiczów i rodziców

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Pomoc frankowiczom Ważą się losy ustawy o pomocy frankowiczom - oczywiście obydwie partie chciałyby ulżyć wyborcom, którzy zaciągnęli kredyty w obcej walucie. Na początku sierpnia Sejm uchwalił ustawę PO o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej. Zgodnie z nią, przewalutowanie następować ma po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej i polegać na wyliczeniu różnicy pomiędzy wartością kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych. Ustawa została przygotowana przez PO, jednak najwięcej kontrowersji wzbudziła poprawka SLD - zgodnie z nią różnica ta, jeżeli byłaby wartością dodatnią, miałaby być umarzana, a koszt w 90 proc. poniosłyby banki. Pierwotnie miało to być 50 procent. PiS zapowiedziało, że w Senacie ustawy nie poprze. Według Beaty Szydło, ten projekt nie chroni Frankowiczów. "Póki nie pojawi się projekt, który zabezpieczy interesy kredytobiorców, to my takiego projektu wspierać nie będziemy" - powiedziała kandydatka PiS na premiera. Więcej an ten temat przeczytasz tutaj >>Czytaj też: Burza wokół ustawy mającej pomóc frankowiczom
Pomoc frankowiczom Ważą się losy ustawy o pomocy frankowiczom - oczywiście obydwie partie chciałyby ulżyć wyborcom, którzy zaciągnęli kredyty w obcej walucie. Na początku sierpnia Sejm uchwalił ustawę PO o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej. Zgodnie z nią, przewalutowanie następować ma po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej i polegać na wyliczeniu różnicy pomiędzy wartością kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych. Ustawa została przygotowana przez PO, jednak najwięcej kontrowersji wzbudziła poprawka SLD - zgodnie z nią różnica ta, jeżeli byłaby wartością dodatnią, miałaby być umarzana, a koszt w 90 proc. poniosłyby banki. Pierwotnie miało to być 50 procent. PiS zapowiedziało, że w Senacie ustawy nie poprze. Według Beaty Szydło, ten projekt nie chroni Frankowiczów. "Póki nie pojawi się projekt, który zabezpieczy interesy kredytobiorców, to my takiego projektu wspierać nie będziemy" - powiedziała kandydatka PiS na premiera. Więcej an ten temat przeczytasz tutaj >>Czytaj też: Burza wokół ustawy mającej pomóc frankowiczom / ShutterStock

Powiązane

Reklama

Komentarze(11)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ola
  2015-08-30 19:45:48
  SZEŚCIOLATKI i dlatego pójdę na wybory!
  0
 • qwerty
  2015-08-31 07:22:38
  Zlikwidować emeryturę minimalną, a wtedy mozecie sobie iść nawet w wieku 45 lat, tyle,że za 200zł.
  0
 • PO i PiS
  2015-08-30 12:38:47
  na razie rządzą złodzieje i bandyci z PO
  0
 • To zniszczył TUSKOeBUZEK pseudo reformą emerytalną
  2015-08-31 10:16:59
  Wg starego systemu emerytalnego był przepis wiek 55 lat i 35 lat stażu pracy ( zaliczano chorobowe i dwa lata wojska ).
  Wzięli do wojska z zakładów pracy , przez co straciliśmy dwuletnie zarobki i składki emerytalne do ZUS.
  Należy się odszkodowanie od Państwa.
  Osoby idące na wypracowane emerytury w wieku 55 lat , zwalniają miejsca pracy dla młodych.
  Dzięki temu młodzi mogą legalnie pracować i płacić składki do ZUS na swoje przyszłe emerytury.
  0
 • qwerty
  2015-08-30 15:20:52
  Podstawowa kwestia w sprawach emerytur jest taka: pozostają dotychczasowe przepisy i dokładany jest przepis alternatywny, czy dotychczasowe przepisy zostają usunięte, a w ich miejsce wchodzi nowy przepis. Sens ma tylko pierwsza możliwość. 40 lat opłacania składek w przypadku np. kobiet po studiach jest bez sensu, bo obecnie mogą przechodzić na emerytury wieku niecałych 61 lat, a byłoby w wieku 63-64 lata. No i oczywiście stale zatrudnienie oskładkowane. To nawet mogłoby wydłużyć wiek przejście na emeryturę poza 67 rok życia.
  Dlatego, zanim zacznie się dyskusję o szczegółach, należy miec jasność w powyższej kwestii.
  0
 • nauczycel.
  2015-08-30 15:52:57
  kiedy swiadczenie pilegnacyjne dla opiekunuw doroslych niepelnosprawnych.kiedy kopacz sie obuci.
  0
 • Inspektor Pracy
  2015-08-30 19:23:27
  Ja reprezentuje tych którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne w życiu to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - n ie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych także w święta ),do tego dodajmy, że do 1998r (do chwili wsteczne j zmiany Ustawy o emeryturach pomostowych) mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto juz to na co zapracowali--jeżeli na dzień wstecznie wyznaczony w nowej ustawie nie posiadali często 25 lat pracy ogółem tylko dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach. Mało tego nie stosuje się w tej ustawie zasady Konstytucyjnej równości stron wobec prawa czyli nie dolicza się (art 12 Ustawy tego nie przewiduje wprost – okresów pracy ponadnormatywnej a nawet 1000 dni ponadnormatywnie przepracowane to praktycznie 5 lat pracy . Tak więc odlicza się dla przykładu 4 dni L-4 i 2 dni strajku a nie zalicza się 5lat czasu pracy ponadnormatywnej. Nowa Ustawa stworzona przez PO o emeryturach pomostowych to tylko katalog zamknięty rodzaju prac szkodliwych i niebezpiecznych jak by z góry zjedli z Gadowskim wszystkie rozumy i nie podlega ten katalog rozszerzeniu przez Sądy- też niezgodnie z Konstytucją RP- !!! Tacy Ignoranci zPO na kolanie tworzyli te przepisy.
  Ale powiem Ci w skrócie duzo więcej: Pamiętasz że były już premier ogłosił publicznie , :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych..
  Kim jest ta Kopacz który popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości czyli zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.
  . Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim?-- wowczas i obecnie ludzie muszą udawać że zdrowie mają OK gdyż inaczej Kaput.

  ...Spotkałem 22 maja o 6 rano po nocnej zmianie starego styranego pracownika który zameldował Mi, że ma 48lat pracy nie uwzględniając szkoły ---już od kilku lat powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy PO Mu to naprawi.Nie tylko że musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny znacznie finansowo. \” Stwierdził,że „gdybym miał głosować na Gadowskiego i jego ferajnę to wolał by sobie rękę uciąć !-autentyk.
  0
 • I
  2015-08-30 20:14:03
  Anie lepiej po 55 roku zycia z 20 latami pracy ,zwazmy jest obecnie tragicznie z pracą niema jak sie zatrudnic i dorobic pare groszy ,a skladk jakies kazy maa LEPIEJ BEDZIE JESLI BY BYLO PO STAREMU CHCESZ TO PRACUJ DO 60 MASZ PRACE PRACUJ ,NIEMASZ IDZ NA EMERYTURE B I Z POMOSTOWKI NIE WYZYJE TYLKO CIĄGNIE DOFINANSOWANIA CO TO ZA OSZCZĘDNSC ABY LUDZI Z MINMALNYĄ PENSJĄ O NIZSZYCH KWALIFIKACJACH TAK PONIEWIERAC
  0
 • helikopter
  2015-08-30 21:35:54
  PO jest niewiarygodna i głosowanie na nia to tak jakby głosować na oszustów !!! PIS i Duda z niczego się nie wycofuje jet tylko kwestia kiedy będzie możliwość zrealizowania planów !
  0
 • Fizyczny z matura od 38 lat
  2015-08-30 21:49:27
  ja tez pracuje od 15 roku zycia /mlodociany pracownik/,pomimo ponad 40 lat pracy i braku zdrowia /po wypadku, leczony przez kilku specjalistow,ostatnio rozrusznik serca/pracuje co prawda juz nie w zawodzie i nie za takie pieniadze jakie moglbym zarobic, wiadomo jak placa niepelnosprawnym/ to TEN PIEKNIS Z RUDYM LBEM ZALATWIL ZE BEDE MUSIAL PRACOWAC DO 67 ROKU ZYCIA, CZYLI JAK BOZIA DA A PARTIA POZWOLI /PO/ TO PO 48 LATACH PRACY JAK MNIE H.. NIE STRZELI TO ZUS MI WYLICZY ZLODZIEJSKA EMERYTURE ,I PO 2,3 KROTNYM POBRANIU JEJ WYPROSTUJE NOGI ; NIE MARTWIE SIE TYM BO WIEM ZE TEGO RYZEGO H..A i TAK PRZEZYJE CHOCBY O 1 DZIEN ZEBYM SIE CIESZYL ...POWSTAN NARODZIE JAK W 1980 ROKU TYLKO BEZ BOLKOW..itp ZDRAJCOW POLSKI
  0
 • nie zagłosuję na PIS,bo Duda oszukał w emeryturach
  2015-08-30 12:11:18
  nie zdąży przed wyborami z obiecanym załatwieniem zmiany w emeryturach a zagłosuję na PO jeżeli zdąży załatwić projekt po 40 latach stażu.Jeżeli nie,to nie zagłosuję na żadną z tych partii i wielu innych oszukanych mężczyzn rocznik 1949-1953.
  1
Reklama
Reklama

Zobacz więcej