Czy Watykan czekają wielkie zmiany? Papież i doradzająca mu Rada Kardynałów, tak zwana K-9, zastanawiają się nad sposobem mianowania biskupów i nuncjuszy oraz ograniczeniem watykańskich etatów. W Stolicy Apostolskiej dobiega końca piąte spotkanie spec-grupy kardynałów powołanych przez Franciszka do pomocy w zarządzaniu Kościołem katolickim.

"To były tylko rozmowy" - mówi rzecznik prasowy Watykanu, ksiądz Federico Lombardi. Wielka reforma Kurii Rzymskiej zostanie zrealizowana w przyszłym roku - tak informacje z tego spotkania interpretują z kolei dziennikarze zajmujący się Kościołem.

Jest jeszcze wiele pracy - podkreśla w rozmowie z IAR ojciec Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej. Publicysta wspomina o planach połączenia papieskiej Rady do spraw Rodziny z Radą do spraw Świeckich oraz stworzenia Rady do spraw Miłosierdzia, która przejęłaby urzędy zajmujące się pomocom potrzebującym. To przykłady na redukcje etatów. "Ksiądz Lombardi już zapowiedział kolejne spotkanie, a to oznacza, że prace potrwają" - dodaje ojciec Tasiemski.

Kolejne spotkanie Rady Kardynałów odbędzie się w dniach 15-17 września.