Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy oddalił wniosek prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, dotyczący darowizny dla Polskiej Fundacji Narodowej (PFN) na realizacje kampanii „Sprawiedliwe Sądy” - informuje portal wPolityce.pl.

Zgodnie z wydanym 4 czerwca br. orzeczeniem sądu kampania „Sprawiedliwe Sądy” uzyskała wsparcie finansowe PFN zgodnie z przepisami prawa i statutem oraz celem w jakim Fundacja została powołana. Sąd przyznał rację argumentom PFN. Prezydent Warszawy nie wskazała żadnych konkretnych przejawów działalności fundacji, które miałyby być sprzeczne z prawem. Nie został też wskazany żaden przepis prawa, z którym działalność Fundacji miałaby być sprzeczna. Sąd nie uwzględnił wniosków dowodowych organu nadzoru - podaje portal.

Wpolityce.pl przypomina, że Polska Fundacja Narodowa w toku postępowania zasadnie podnosiła, że kampania miała na celu wyjaśnienie opinii publicznej także na arenie międzynarodowej zasadność reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, a przez to ochronę wizerunku Polski. "Uzasadnieniem dla przeprowadzenia kampanii i wsparcia jej ze środków PFN były pojawiające się wypowiedzi niektórych przedstawicieli środowisk krytycznych dla reformy sądownictwa w naszym kraju, które były powielane za granicą i szkodziły jej wizerunkowi" - informuje wPolityce.pl.

PFN uważa, że kampania "Sprawiedliwe Sądy" przyniosła pożądany efekt. "Jedną z idei kampanii, która naszym zdaniem przebiła się w opinii publicznej, było przekonanie społeczeństwa europejskiego oraz międzynarodowej opinii publicznej, iż każda władza powinna podlegać weryfikacji w ramach wyborów demokratycznych, zaś wybór składu władzy przez członków tej samej władzy jest błędnym rozwiązaniem mogącym skutkować nieprawidłowościami" - powiedział w rozmowie z portalem prezes PFN Cezary Jurkiewicz.