Michał Dworczyk będzie szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Marek Suski szefem gabinetu premiera, a Joanna Kopcińska rzecznikiem rządu - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał zmiany w KPRM formalnie wejdą w życie we wtorek.

Premier na poniedziałkowej konferencji prasowej podkreślił, że dla jego rządu ważne są zmiany, które tworzą jak najlepsze perspektywy rozwoju kraju, m.in. sprzyjają tworzeniu nowych miejsc pracy, jednak - jak dodał - muszą zostać podjęte także pewne zmiany personalne.

Morawiecki podziękował Beacie Kempie, Elżbiecie Witek i Rafałowi Bochenkowi, którzy w czasie gdy rządem kierowała Beata Szydło sprawowali funkcje odpowiednio: szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, szefa gabinetu premiera, rzecznika rządu.

Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej / PAP / Marcin Obara
Reklama

Jednocześnie Morawiecki poinformował, że szefem kancelarii premiera będzie teraz Michał Dworczyk - dotąd wiceminister obrony, szefem gabinetu premiera Marek Suski - dotychczas m.in. wiceszef klubu parlamentarnego PiS, a rzeczniczką rządu - posłanka PiS Joanna Kopcińska.

Reklama

Dworczyk, Suski i Kopcińska podziękowali premierowi za zaufanie. Dworczyk podkreślił, że funkcja szefa KPRM "to wielki zaszczyt, ale przede wszystkim to jest wyzwanie i zobowiązanie do służby na rzecz Rzeczpospolitej". "Z całym zespołem współpracowników zrobimy wszystko, żeby Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapewniła sprawne działanie i sprawną obsługę rządu" - powiedział Dworczyk.

Suski zadeklarował "ciężką pracę i otwartość na współpracę z mediami". "Bo rzeczywiście chcemy pokazywać, co rząd premiera Mateusza Morawieckiego będzie robił, a jestem przekonany, że będzie to bardzo wiele dobrych rzeczy" - powiedział Suski.

Kopcińska zapewniła, że do nowego zadania podchodzi odpowiedzialnie i liczy na współpracę z poprzednim rzecznikiem rządu. "Panie premierze melduję gotowość do pracy moją i pana ministra Bochenka; Centrum Informacyjne Rządu jest do pana i państwa dyspozycji. Będę bardzo ciężko pracowała, aby nasz kraj, nasza ojczyzna była dumna z tego, co robi rząd Prawa i Sprawiedliwości" - dodała Kopcińska.

Beata Kempa i Elżbieta Witek pełniły funkcje w KPRM będąc ministrami - członkami Rady Ministrów. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda odwołał Witek - która przestała pełnić funkcję w kancelarii premiera - ze składu rządu. Natomiast - jak poinformował premier Morawiecki - Kempa pozostaje w składzie rządu i w KPRM w randze sekretarza stanu; w kancelarii premiera pozostanie również Bochenek, jako podsekretarz stanu.

Podczas poniedziałkowej konferencji szef rządu oświadczył, że nowe role Bochenka i Kempy w KPRM są już określone, jednak zastrzegł, że nie chce jeszcze zdradzać dokładnego zakresu ich obowiązków. Dokładne funkcje Kempy i Bochenka w KPRM - jak poinformował premier - zostaną przedstawione w ciągu jednego-dwóch dni. Morawiecki powiedział jedynie, że Bochenek będzie w KPRM "zajmował się tematami w pełnym uzgodnieniu" z nim oraz z byłą premier, obecnie wicepremier Beatą Szydło, a Kempa będzie mieć ważną, "kluczową" funkcję.

Nowy szef KPRM Michał Dworczyk urodził się 22 lipca 1975 roku w Warszawie. Po ukończeniu studiów na wydziale historii oraz specjalistycznych studiów wschodnich Uniwersytetu Warszawskiego zgłosił się, jako ochotnik do Szkoły Podchorążych Rezerwy w Zegrzu. Odbył służbę w kompanii rozpoznania Warszawskiej Brygady Pancernej im. T. Kościuszki. Przez wiele lat był instruktorem i członkiem władz naczelnych Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

W latach 2006-2015 był radnym Warszawy, a następnie radnym Sejmiku Mazowieckiego. W latach 2006-2007 pełnił funkcję głównego doradcy ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego, a w latach 2008-2010 był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W 2015 r. objął mandat poselski i został członkiem sejmowej komisji obrony narodowej oraz przewodniczącym komisji łączności z Polakami za granicą. 1 marca 2017 r. został powołany na stanowisko wiceministra obrony narodowej. W resorcie był odpowiedzialny m.in. za program ochotniczego szkolenia studentów „Legia Akademicka” oraz program budowy strzelnic „Strzelnica w powiecie”. Aktywnie wspierał również budowę oddziałów Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dworczyk jest współautorem ustawy o Karcie Polaka, autorem ustawy ustanawiającej nowe państwowe odznaczenie - Krzyż Wschodni oraz uchwały Sejmu RP ustanawiającej „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej”.

Marek Suski, który pokieruje gabinetem politycznym premiera, urodził się 1 czerwca 1958 r. w Grójcu. Jest absolwentem Pomaturalnego Studium Zawodowego Technik Teatralnych w Warszawie. Pracował w Teatrze Wielkim w Warszawie, kierował Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Tarczynie, pracował też w spółce akcyjnej "Srebrna".

Na początku lat 90. współtworzył Porozumienie Centrum, a następnie Prawo i Sprawiedliwość. W latach 1997–1999 był dyrektorem filii biura poselskiego Jarosława Kaczyńskiego w Radomiu. Z listy PiS był wybierany na posła IV, V, VI, VII, VIII kadencji. Był przewodniczącym komisji regulaminowej i spraw poselskich, zasiadał także w komisji skarbu państwa i komisjach nadzwyczajnych.

W ostatnim czasie był wiceszefem klubu parlamentarnego PiS, wiceprzewodniczącym sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold oraz komisji do spraw służb specjalnych. Jest członkiem Komitetu Politycznego PiS.

Joanna Kopcińska urodziła się w 1967 r. Ukończyła studia medyczne na Akademii Medycznej w Łodzi. Pracowała jako nauczyciel akademicki. Jako działaczka społeczna współtworzyła Akademię Zdrowia Seniora. W 2016 r. otrzymała Medal Pro Patria.

Kopcińska początkowo była związana z Platformą Obywatelską, w 2011 roku objęła mandat w radzie miejskiej Łodzi. W sierpniu 2013 r. wraz z grupą innych radnych została wykluczona z PO. W tym samym miesiącu została przewodniczącą rady miejskiej. Od 2015 r. jest posłanką, mandat zdobyła z listy PiS, od października 2016 r. jest szefową łódzkich struktur PiS.

W Sejmie była dotychczas wiceszefową sejmowej komisji zdrowia i zasiadała w sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold.