Do uzupełnienia składu komisji śledczej ds. Amber Gold dojdzie po Nowym Roku - zapowiedziała jej przewodnicząca Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała, decyzję w tej sprawie podejmie klub parlamentarny PiS. Jestem w kontakcie z władzami klubu - dodała.

Dwoje dotychczasowych członków komisji, posłowie PiS Marek Suski i Joanna Kopcińska, przeszło do pracy w kancelarii premiera. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Suski od wtorku będzie szefem jego gabinetu politycznego, a Kopcińska - rzecznikiem rządu.

"Komisja będzie sobie musiała poradzić. Oczywiście bardzo bolejemy nad utratą tych dwóch posłów; po Nowym Roku dojdzie do uzupełnienia składu komisji o te dwie kolejne osoby" - powiedziała Wassermann we wtorek w Polsce.pl.

Pytana, kto podejmie decyzję w tej sprawie, odparła, że jest to decyzja klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. - Ja nie ukrywam, że rozmowy są prowadzone i jestem w kontakcie z władzami naszego klubu - dodała. Zapowiedziała również, że decyzja zostanie ogłoszona zaraz po jej podjęciu.

Reklama

- Zrobimy wszystko, żeby ci nowi posłowie jak najszybciej wdrożyli się w pracę - zapewniła szefowa komisji śledczej. - Pozostaje nadal piątka bardzo mocnych posłów, którzy świetnie znają materiał dowodowy, którzy są bardzo mocno wdrożeni w prace komisji, zdeterminowani, by te prace doprowadzić do końca - podkreśliła Wassermann, dodając, że daje to nadzieję na to, że odejście Suskiego i Kopcińskiej nie spowoduje uszczerbku w pracach komisji.

Reklama

Komisja śledcza powołana została w lipcu ubiegłego roku do zbadania i ocenienia prawidłowości i legalności działań podejmowanych wobec Amber Gold przez: rząd, w szczególności ministrów finansów, gospodarki, infrastruktury, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i podległych im funkcjonariuszy publicznych.

Do zadań komisji należy też zbadanie działań, jakie podejmowali w sprawie spółki: prezes UOKiK, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także prokuratura oraz organy powołane do ścigania przestępstw, w szczególności szefowie ABW i CBA oraz Komendant Główny Policji i podlegli im funkcjonariusze publiczni. Komisja śledcza ma także zbadać działania podejmowane ws. Amber Gold przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express. Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej, firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.