Musimy budować nasze oszczędności, a z nich inwestycje - powiedział w środę wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że przy konstruowaniu Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju brane są pod uwagę wszystkie elementy gospodarki.

"Konstruując Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju bierzemy pod uwagę wszystkie elementy gospodarki i staramy się w taki sposób je harmonizować, żeby rozwój był od strony makrogospodarczej, społecznej i mikroekonomicznej zrównoważony" - mówił wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki w środę podczas konferencji pt. "Na drodze zrównoważonego rozwoju" w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, zorganizowanej przez portal wGospodarce.pl wraz z Polskim Funduszem Rozwoju.

"Dzisiaj musimy budować również nasze oszczędności, budować inwestycje z naszych oszczędności" - podkreślił. Dodał, że "pieniądze będziemy mieli (...) z uszczelnienia systemu podatkowego".

Wicepremier ocenił, że dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego w 2016 r., szczególnie dzięki uszczelnieniu podatku VAT, zaoszczędzono kilka miliardów złotych. Jak mówił, w 2017 r. będzie to "co najmniej kilkanaście miliardów", a w kolejnym roku "musi to być dwadzieścia kilka, trzydzieści miliardów z samego VAT-u".

Reklama

Morawiecki podkreślił, że ważne jest dbanie o rozwój mniejszych ośrodków miejskich, "przesuwanie" tam pieniędzy oraz inwestycji infrastrukturalnych.