Siły rosyjskie pod niedawno zdobytą Awdijiwką, na wschodzie Ukrainy, utrzymują, jak się wydaje, dość szybkie tempo operacji ofensywnych, tak aby pójść naprzód, zanim Ukraińcy ustanowią tam bardziej zwarte linie obrony - informuje w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

"Wojska rosyjskie tymczasowo zmniejszyły tempo operacji, gdy po zajęciu Awdijiwki 17 lutego przeczesywały miasto, niemniej potem wznowiły dość wysokie tempo ataków na zachód i północny zachód od Awdijiwki" - relacjonuje ISW. Celem ataków - wyjaśnia ośrodek - są miejscowości Berdyczi, Orliwka i Toneńke, gdzie Ukraińcy ustanowili pozycje obronne, by osłonić wycofanie się z Awdijiwki.

Rosjanie w natarciu

"Zajęcie Awdijiwki pozwoliło wojskom rosyjskim naciskać na pozycje, które Ukraińcy obsadzali krócej niż pozycje w Awdijiwce i na zachód od niej. Siły rosyjskie utrzymują prawdopodobnie wysokie tempo operacyjne starając się wykorzystać tę sposobność taktyczną" - ocenia ISW.

Analitycy przypuszczają, że Rosjanie będą mogli w najbliższych tygodniach zająć miejscowości leżące tuż pod Awdijiwką - na zachód i północny zachód od niej. Postępy dalej na zachód będą trudniejsze ze względu na specyfikę terenu, w tym zbiorniki wodne na linii Berdyczi-Semeniwka-Orliwka. (PAP)

awl/ ap/