W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy przywrócono działanie rezerwowej linii energetycznej i siłownia otrzymuje w ten sposób energię elektryczną niezbędną do chłodzenia reaktorów - poinformowała w niedzielę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

"Po wczorajszym przywróceniu działania linii energetycznej, operator elektrowni wyłączył dziś ostatni działający reaktor" - poinformowała MAEA.

O przywróceniu działania linii energetycznej i następnie wyłączeniu ostatniego działającego bloku elektrowni poinformował wcześniej w niedzielę ukraiński koncern Enerhoatom. W ostatnich dniach blok ten produkował jedynie energię na potrzeby samej elektrowni. Wszystkie linie łączące obiekt z siecią energetyczną Ukrainy zostały uszkodzone w wyniku ostrzałów rosyjskich.

Zasilanie z zewnątrz było kluczowe w procesie wyłączania reaktora. Bez tego zasilania elektrownia mogłaby polegać wyłącznie na awaryjnych generatorach prądu w procesie chłodzenia rdzenia reaktora.

Zaporoska Elektrownia Atomowa w Enerhodarze to największa siłownia jądrowa w Europie. Po rozpoczętej 24 lutego inwazji Rosji na Ukrainę obiekt został zajęty przez agresora na początku marca.

Na terenie elektrowni stacjonuje około 500 rosyjskich żołnierzy. W sierpniu wojska najeźdźcy kilkakrotnie ostrzelały siłownię, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarżała o te incydenty Kijów.