Należy rozszerzyć przepis dotyczący odbierania na trzy miesiące prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o 50 km/h na drogach poza obszarem zabudowanym - powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Na pytanie dotyczące likwidacji kursów umożliwiających redukcję punktów karnych, Klimczak odpowiedział, że działania nie będą "tak radykalne".

Dariusz Klimczak powiedział w TVP Info, że "powstała uchwała, która wskazuje, że należy rozszerzyć przepis dotyczący odbierania na trzy miesiące prawa jazdy, wszystkim tym kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o 50 km/h na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych, poza obszarem zabudowanym". "Dlaczego właśnie na tych drogach? 90 proc. ofiar śmiertelnych właśnie na tych drogach ma miejsce" - dodał.

Klimczak o komunikacie dla kierowców przed wakacjami

Minister jednocześnie wyraził zdziwienie, że takiego przepisu nie wprowadzono wcześniej, skoro 90 proc. wypadków ma miejsce właśnie na drogach tego typu. Dodał także, że nie jest jeszcze znana data wprowadzania przepisu, ponieważ obecnie analizie legislacyjnej poddawana jest rekomendacja Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zaznaczył jednak, że ważne jest szybkie działanie, zwłaszcza w związku z nadchodzącymi wakacjami.

"Ważne jest to, żeby popłynął jasny komunikat do kierowców, szczególnie teraz przed wakacjami, kiedy intensywnie będziemy podróżować - noga z gazu, bo 90 proc. wypadków śmiertelnych właśnie zdarza się na tego typu drogach" - podkreślił Klimczak.

Klimczak o przepisach do zmiany

Podczas programu minister Klimczak zapowiedział, że przepisy ruchu drogowego dalej będą analizowane pod kątem wymaganych zmian.

"Wspólnie z policją, wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, innymi instytucjami, które się specjalizują w bezpieczeństwie ruchu drogowego, analizujemy szereg przepisów, które trzeba udoskonalić, poprawić, sprawić żeby były życiowe. Między innymi uważam że musimy wziąć się za redukcję punktów karnych" - wskazał.

Klimczak o redukcji punktów karnych

Na pytanie dotyczące likwidacji kursów umożliwiających redukcję punktów karnych, Klimczak odpowiedział, że działania nie będą "tak radykalne", natomiast zaznaczył, że "jeżeli ktoś przekracza prędkość, szczególnie radykalnie, albo wyprzedza na podwójnej ciągłej, albo wyprzedza co gorsza na przejściu dla pieszych - nie ma mowy o tym, żeby za te wykroczenia redukować punkty. Myślimy także o rozszerzeniu jeszcze w innych obszarach, natomiast (...) musimy mieć badania, analizy, że to przynosi skutek".

Klimczak o przebudowie autostrady A2

Zapytany o przebudowę i poszerzenie o 3 pas autostrady A2 na odcinku Warszawa-Łódź, nazwany przez prowadzącego "odcinkiem śmierci", minister Klimczak zapowiedział, że w przyszłym roku ma być ogłoszony przetarg.

"O ile mnie pamięć nie myli, w przyszłym roku będzie ogłoszone postępowanie przetargowe. Także zastanawiamy się nad innymi rozwiązaniami dotyczącymi nowych technologii jak sprawić, żeby ten ruch był płynny" - stwierdził.