„Kiedyś postrzegałem Wałęsę jako krystalicznie czystego. Później dostałem informacje, które kwestionowały jego krystaliczność i zmieniłem optykę. Patrzę na niego jako na człowieka, który jest butnym, zakochanym w sobie człowiekiem” – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, lider Kukiz’15 Paweł Kukiz.

Jego zdaniem były prezydent „pychą zniszczył potencjalną wielkość”. „W moich oczach Wałęsa zniszczył legendę” – mówi polityk. Dodaje, że jest wrogiem oceny bez wcześniejszego, dokładnego zbadania sprawy przez IPN. „Nie oceniajmy dopóki nie ma wyraźnych dowodów, przeprowadzonego rzetelnego procesu” – apeluje Kukiz. „Czasami widzisz bandytę i chcesz się zemścić, ale kara śmierci jest nieodwracalna. Jestem zwolennikiem bezwarunkowego dożywocia, bo zawsze gdzieś może pojawić się błąd” – mówi gość RMF FM. Dodaje, że „sytuacja z Wałęsą powoduje, że ważne sprawy, jak etos Solidarności, zaczynają się zamieniać w tematy, które mają przykryć najważniejsze dla Polski sprawy”.

Pytany o Komisję Wenecką, odpowiada: „Jestem porażony postawą służalczą ministra Waszczykowskiego”. Zdaniem Kukiza nie jest błędem zapraszanie Komisji Weneckiej, ale „błędem jest dalsze odwoływanie się do jej opinii”. Polityk dodaje, że opinia Komisji Weneckiej jest najbardziej bliska postulatowi Kukiz’15, „aby sędziowie TK byli wybierani 2/3 głosów”.

100 dni rządu? Polityk wystawia ocenę 2+. Pytany o głosowania, odpowiada, że w Kukiz’15 nie ma dyscypliny partyjnej, tylko „jest szeroki światopogląd”. „Są skrajni liberałowie i socjaliści, jak Kornel Morawiecki. Przy jego socjalistycznej wizji gospodarki, socjalistyczna gospodarka PiS jest gospodarką wolnorynkową” – uważa Paweł Kukiz. „Staram się ludzi przekonać, by zagłosowali tak, a nie inaczej, ale nie będę tego wymuszał. Każdy ma sumienie. Dyscyplina nie może wychodzić poza sumienie” – dodaje.

Referendum ws. przyjmowania uchodźców? „Rząd nie chce tego popierać. Ostatnio Terlecki powiedział, że nie jest zwolennikiem referendum” – odpowiada gość Kontrwywiadu.

W wywiadzie również pojawił się temat szefa MSZ: "Postawa Waszczykowskiego służalcza. Odwoływanie się do opinii Komisji Weneckiej to błąd".

Paweł Kukiz: Jestem porażony postawą służalczą pana ministra Waszczykowskiego. Zgłaszanie się do Komisji Weneckiej jako nie tyle arbitra, ale jakiejś instancji wyższej, mówię tutaj o Trybunale Konstytucyjnym, to są nasze wewnętrzne sprawy, jesteśmy w stanie te sprawy załatwić, potrzebna jest tylko dobra wola polityczna.

Konrad Piasecki: Wstępna opinia Komisji Weneckiej mówi: Trybunał został zablokowany, narusza to podstawowe wartości. Nie ma pan wyrzutów sumienia, że przyłożyliście do tego rękę?

Pierwsza podstawowa sprawa, jest dla mnie rzeczą też zaskakującą, te bliskie relacji "Gazety Wyborczej" z Komisją Wenecką. Wie pan, tego rodzaju przecieki świadczą o tym, a przecież "Gazeta Wyborcza" jest powiązana z kolei z KOD-em... Trudno w tym momencie powiedzieć o jakiejś bezstronności tak Komisji, jak i obrońców demokracji.

Ale proszę nie iść tą drogą. Dzisiaj "Rzeczpospolita" pisze, że 120 osób ma dostęp do tego dokumentu i rządy wszystkich państw unijnych, także to naprawdę dostać taki wyciek to żaden problem.

Nie, nie, nie. Pierwsza wiadomość poszła ze strony "Gazety Wyborczej".

No, no tak...

Nie ze strony tych 119 osób.

Ale najwyraźniej nie było tak trudno zdobyć ten dokument.

Najwyraźniejszej najwcześniej miała go "Gazeta Wyborcza".

Ale to błąd, że zaproszono tę komisję? Błąd, pańskim zdaniem?

Zaproszenie?

Tak.

Nie.

No bo pan mówi, że...

...ale, ale nie, nie...

Ma pan pretensje do szefa MSZ?

Błędem jest dalsze odwoływanie się do jej, że tak powiem, opinii, czy wyroku.

Ale coś z nią trzeba teraz zrobić.

Z tą opinia, czy z tą Komisją?

Z tą opinią, i tą Komisją.

Opinia komisji jest paradoksalnie, jest najbardziej bliska naszemu postulatowi. Czyli postulatowi, aby sędziowie Trybunału Konstytucyjnego byli wybierani w tej partiokracji 2/3 głosów.

Całość rozmowy na RMF24.pl >>