Szczepienia w Wielkiej Brytanii zaczną się w przyszłym tygodniu, a pierwszymi osobami, które mogą zostać zaszczepione, będą pensjonariusze domów opieki i ich opiekunowie - poinformowano w środę.

Minister zdrowia Matt Hancock powiedział, że w przyszłym tygodniu dostępne będzie pierwsze 800 tysięcy spośród 40 milionów szczepionek firm Pfizer i BioNTech, które zamówił brytyjski rząd. W środę rano poinformowano, że szczepionka uzyskała zgodę agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych MHRA na dopuszczenie do użycia. Hancock dodał, że ludzie powinni poczekać, aż zostaną poinformowani przez publiczną służbę zdrowia NHS o możliwości zaszczepienia się.

Po informacji o dopuszczeniu szczepionki rządowa komisja ds. szczepień ogłosiła w jakiej kolejności poszczególne priorytetowe grupy będą mogły się zaszczepić. Na początku listy są mieszkańcy domów opieki społecznej i ich opiekunowie, dalej wszystkie osoby powyżej 80. roku życia oraz pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej na pierwszej linii walki z wirusem, osoby powyżej 75. roku życia, osoby powyżej 70. roku życia i osoby szczególnie podatne na zachorowanie na Covid-19, osoby powyżej 65. roku życia i wszystkie osoby w wieku 16-64 lat, które cierpią na choroby zwiększające ryzyko śmiertelności, a następnie kolejno osoby powyżej 60., 55. i 50. roku życia.

Jednak, jak zwróciła uwagę stacja BBC, ze względu na ograniczoną liczbę szczepionek i konieczność ich przechowywania w temperaturze -70 st. C, pierwsze szczepienia prawdopodobnie będą miały miejsce w szpitalach, więc mieszkańcy domów opieki mogą zostać zaszczepieni dopiero później.

Hancock powiedział, że szczepienia będą odbywać się w szpitalach, specjalnie zorganizowanych centrach szczepień, a później szczepić będą także lekarze pierwszego kontaktu. W stanie gotowości jest obecnie ok. 50 szpitali i tworzone są centra szczepień, w takich miejscach jak hale konferencyjne czy duże obiekty sportowe.

Zarówno Hancock, jak i premier Boris Johnson potwierdzili w środę, że szczepienia nie będą obowiązkowe.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)