Sejm uchwalił w środę wieczorem ustawę ws. jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych. Zgodnie z ustawą m.in. premier, ministrowie, posłowie, senatorowie, europosłowie, prezesi TK, NSA i SN będą zobowiązane do umieszczania w oświadczeniu majątkowym informacji o majątku osobistym małżonków, dzieci i osób pozostających we wspólnym pożyciu.

”Oświadczenia majątkowe wszystkich osób, które są zobowiązane do złożenia tych oświadczeń, będą publikowane zgodnie z terminami, które wynikają z ustawy, która została wczoraj przyjęta przez Sejm, zgodnie z zapowiedziami, które zostały skierowane przed przyjęciem tej ustawy” – powiedział w czwartek w Kartuzach Müller pytany przez dziennikarza TVN, czy żona premiera Mateusza Morawieckiego opublikuje przed wyborami informacje na temat swojego majątku.

Przygotowanie ustawy, na podstawie której ujawnione byłyby majątki – i ich źródła - współmałżonków polityków, osób pozostających we wspólnym pożyciu oraz ich dorosłych dzieci, zapowiedział pod koniec maja prezes PiS Jarosław Kaczyński. Projekt ustawy powstał w kancelarii premiera.

Reklama

Sprawa jawności majątków małżonków polityków pojawiła się, gdy "Gazeta Wyborcza" napisała, że premier Mateusz Morawiecki wraz z żoną w 2002 r. kupili 15 ha gruntów za 700 tys. zł od Kościoła we Wrocławiu, podczas gdy nieruchomość miała już w 1999 r. być warta prawie 4 mln zł, a obecnie ok. 70 mln zł.

Premier Morawiecki informował, że "GW" sprostowała wysokość kwoty, jaka miałaby obecnie odpowiadać wartości działki. Według przedstawionej w sprostowaniu wyceny obecna wartość nieruchomości to ok. 14,3 mln zł.(PAP)

Autor: Marcin Szywała