Akt oskarżenia przeciwko 19 osobom podejrzanym o popełnienie przestępstw narkotykowych skierowała do szczecińskiego sądu prokuratura - poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa. Podejrzani mieli m.in. handlować marihuaną i amfetaminą, a także uprawiać konopie.

Mężczyźni w wieku od 19 do 39 lat są oskarżani o handel marihuaną oraz amfetaminą. Mieli sprzedać od kilkudziesięciu gram do kilkunastu kilogramów narkotyków - wynika z informacji prokuratury. Podejrzani działali na Pomorzu Zachodnim. Podczas przeszukania mieszkania jednego z zatrzymanych zabezpieczono broń palną.

Jedenastu oskarżonych zajmowało się również uprawą konopi innych, niż włókniste. Plantacje były zlokalizowane w różnych miejscowościach województwa zachodniopomorskiego. W największej z nich rosło ponad trzysta krzewów konopi, z których można było pozyskać znaczne ilości marihuany.

Za zarzucane mężczyznom czyny, polegające m.in. na obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i uczynienia z tego stałego źródła dochodu, grozi nawet 15 lat więzienia.

Jedenastu podejrzanych zostało tymczasowego aresztowanych, a wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze - dozór policji, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe od 3 tys. zł do 50 tys. zł.

Śledztwo w tej sprawie prowadził pierwszy wydział śledczy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie przy współpracy z funkcjonariuszami Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.(PAP)

autor: Kacper Reszczyński

edytor: Marcin Kucharzewski