Zabiliśmy w Strefie Gazy 10 tys. bojowników, kolejne 10 tys. zostało rannych, a brygada Hamasu w Chan Junis przestała istnieć - powiedział w czwartek izraelski minister obrony Joaw Galant cytowany przez agencję Reutera.

"Osiągamy nasz cel w Chan Junis, a wkrótce osiągniemy go w Rafah i wyeliminujemy elementy terrorystyczne, które nam zagrażają" - powiedział Galant.

W środę pojawiły się doniesienia, że w ostatnich dniach z ogarniętego walkami, położonego na południu Strefy Gazy Chan Junis uciekło około 184 tys. mieszkańców, którzy następnie zwrócili się o pomoc do organizacji humanitarnych. Mieli się oni przenieść na tereny bliżej wybrzeża Morza Śródziemnego.

Liczby te podała Agencja ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA). Zdaniem Izraela wśród pracowników tej organizacji było co najmniej kilkanaście osób powiązanych z atakiem Hamasu z 7 października 2023 r., m.in. przez udział w porwaniach zakładników. Wskutek tych zarzutów Stany Zjednoczone, Niemcy, Japonia, Francja, Szwecja i kilka innych krajów wycofało dla niej wsparcie. (PAP)

sm/ mms/