PKP na czas wyjazdu pielgrzymów po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży zorganizuje specjalne strefy zgromadzeń pasażerów w sąsiedztwie dworców Kraków Główny i Kraków Płaszów, z których podróżni będą przeprowadzani bezpośrednio do pociągów stojących przy peronach.

Mirosław Pawłowski, prezes PKP SA poinformował PAP w piątek, że wszystkie spółki i służby kolejowe są przygotowane na ŚDM. „Organizacyjnie jesteśmy gotowi, wszystko jest przygotowane, scenariusze przećwiczone: dworce, przewozy, sposób przyjęcia, odprowadzenia i odwiezienia pasażerów” - zaznaczył.

Jak podkreślił prezes, o ile w trakcie przyjazdów pielgrzymów nie będzie znaczących zmian w organizacji obsługi pasażerów na dworcach Kraków Główny i Kraków Płaszów, to wyjazdy po zakończeniu ŚDM zostaną zorganizowane w specjalny sposób. Kolejarze szacują, że między 31 lipca a 1 sierpnia przez krakowski węzeł kolejowy przewinie się około 200 tys. pasażerów.

Specjalne zasady będą obowiązywać między 31 lipca a 1 sierpnia przez 24 godziny od godz. 14. „Tym zmianom będą się musieli podporządkować wszyscy podróżni, bo między pociągami pielgrzymkowymi będzie prowadzony normalny ruch pasażerski” - zapowiedział Pawłowski.

Wyjeżdżający będą grupowani w specjalnie wytyczonych dwóch strefach zgromadzeń pasażerów: w sąsiedztwie starego budynku dworcowego na pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego dla odjeżdżających w kierunku północnym oraz w okolicach hotelu Ibis przy ul. Pawiej dla odjeżdżających na zachód i wschód. Strefy będą podzielone na sektory i wyposażone w systemy wizualne i głosowe informujące o gotowości do odjazdu poszczególnych pociągów.

Pasażerowie oczekujący na konkretny skład po przejściu przez specjalne śluzy będą przeprowadzani w zorganizowanych grupach na perony, gdzie podjedzie ich pociąg - ze strefy obok budynku dawnego dworca przejdą tunelem Magda na perony 4 i 5, a ze strefy przy hotelu Ibis przejdą tunelem rowerowym na perony 1,2 i 3. PKP szacuje, że w szczycie pociągi będą odjeżdżać z częstotliwością 6-7 minut.

Podobne rozwiązanie, zakładające utworzenie dwóch stref zgromadzeń pasażerów zostanie wprowadzone w tym samym terminie także na dworcu Kraków Płaszów.

Przedstawiciele PKP zaapelowali, aby podróżni w szczycie wyjazdowym przybywali na dworzec co najmniej 40 minut przed zaplanowanym odjazdem. W dotarciu do właściwego pociągu będą im pomagali mobilni informatorzy, ochrona oraz asystenci osób niepełnosprawnych.

W zeszłym tygodniu PKP Intercity poinformowała PAP, że przewoźnik ten przygotował ok. 280 tys. miejsc w pociągach dla uczestników Światowych Dni Młodzieży. Oprócz rozkładowych połączeń spółka obsłuży także 46 składów specjalnych, które zostały przygotowane na zlecenie diecezji. W czasie ŚDM spółka będzie dysponowała ok. 1300 wagonami oraz 60 składami EZT (Pendolino, Flirt, Dart). Od Kolei Czeskich wypożyczono 40 dodatkowych wagonów.

Od 20 lipca zacznie obowiązywać zmieniony rozkład jazdy dla wszystkich przewoźników, uwzględniający pociągi specjalnie uruchamiane na ŚDM. Pomiędzy 21 lipca a 3 sierpnia w rozkładzie jazdy pociągów PKP Intercity pojawią się czasowe zmiany w związku z ŚDM.

Kolejarze przygotowali specjalną stronę internetową z informacjami dotyczącymi przewozów w czasie ŚDM – www.kolejsdm.pl. Szczegółowe informacje można znaleźć także na stronach www.intercity.pl, www.rozklad-pkp.pl oraz pod numerem infolinii 19 757(w przypadku połączeń międzynarodowych +48 22 39 19 757).

Światowe Dni Młodzieży odbywać się będą od 26 do 31 lipca w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki. Od 27 do 31 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek. Wcześniej, od 20 do 25 lipca, w ramach przygotowań do ŚDM, w całym kraju odbywać się będą Dni w Diecezjach.(PAP)

rgr/ je/