Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest prawdopodobne - uważa poseł Platformy Obywatelskiej Mariusz Witczak.

W radiowej Jedynce przyznał, że można sobie wyobrazić Wspólnotę bez Zjednoczonego Królestwa. Zastrzegał jednak, że lepiej, by do tego nie doszło, bo kraj ten jest bogaty, ma długą historię i ważną pozycję. Polityk PO mówił też o sytuacji Polonii. "Dużo lepiej czujemy się jako członkowie Unii Europejskiej w państwie, które jest częścią Wspólnoty" - podkreślił członek sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej odnosił się też do prowadzonych przez Londyn rokowań z Brukselą.

Warto negocjować - ocenił Mariusz Witczak. Dodał, że negocjacje mogą doprowadzić do zmiany prawa lub ustępstw na wzór rabatu brytyjskiego. To obniżenie wysokości składki wpłacanej przez Wielką Brytanię do kasy Unii Europejskiej. Wywalczyła go w latach 80. ówczesna premier Margaret Thatcher.

W upublicznionym wczoraj projekcie porozumienia Brukseli z Londynem w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii, zapisano, że ograniczenie zasiłków w Wielkiej Brytanii będzie możliwe tylko dla nowo przybyłych pracowników. Restrykcje nie obejmą tych, którzy już pracują na Wyspach, a więc także sporej grupy Polaków. Projekt został rozesłany do wszystkich krajów członkowskich. To one zdecydują o ostatecznym kształcie porozumienia w najbliższych tygodniach.