Unia Europejska zawiesza sankcje wobec Iranu do stycznia przyszłego roku. To reakcja na osiągnięte porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Historyczny przełom - tak o porozumieniu mówi sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Kompromis zawarty dziś w Wiedniu przewiduje, że Iran ograniczy prace nad programem jądrowym, który - jak podejrzewał Zachód - chciał wykorzystać do wyprodukowania bomby atomowej.

Sekretarz generalny NATO wezwał Iran do wypełnienia wszystkich warunków umowy z Zachodem. W oświadczeniu napisał, że jeśli porozumienie zostanie w całości wdrożone, wzmocni międzynarodowe bezpieczeństwo.

Reklama

Na działania władz w Teheranie czeka też Unia Europejska, dlatego na razie tylko zawiesiła sankcje do stycznia. Już raz w przeszłości je zawieszała, gdy w listopadzie 2013 roku Iran zawarł wstępny kompromis z Zachodem. Zawieszony został zakaz transportu i ubezpieczania dostaw irańskiej ropy do odbiorców, także zakaz importu i transportu irańskich produktów petrochemicznych. W mocy pozostaje zawieszony zakaz handlu zlotem i metalami szlachetnymi z Teheranem. Złagodzenie restrykcji dotyczy również progu dopuszczalnych transakcji finansowych.