Hiszpania chwali porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych w swym komunikacie wyraża opinię, że jego realizacja przyczyni się do poprawy sytuacji na Bliskim Wschodzie i do powrotu Teheranu na światową scenę polityczną i gospodarczą.

Hiszpański MSZ wyraża nadzieję, że sygnatariusze porozumienia wypełnią zawarte w nim zobowiązania. Ich urzeczywistnienie - napisano w komunikacie - będzie wymagało dobrej woli i cierpliwości. Madryt wyraził gotowość do współpracy we wprowadzaniu umowy w życie.

W kwietniu szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif podczas wizyty w Hiszpanii zapewniał, że zawarcie umowy nuklearnej będzie dla tego kraju korzystne.

Reklama

Przed nałożeniem sankcji na Iran w roku 2011 wartość eksportowanych z Hiszpanii do Iranu towarów wynosiła 680 milionów euro. Na odnowę współpracy czekają koncerny energetyczne. Chęć nawiązania kontaktów wyraziły już przedsiębiorstwa budujące drogi, linie kolejowe i metro, a także firmy odzieżowe i kosmetyczne. Wyjazdy do Iranu chcą organizować hiszpańskie biura podróży.