"To przełomowy moment. Porozumienie z Iranem wpłynie na światową gospodarkę, a niższe ceny benzyny zauważą też Polacy" - uważa Piotr Maciążek z serwisu Defence24.pl. Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini potwierdziła zakończenie negocjacji z Teheranem dotyczących programu atomowego.

"To ważny moment, a zniesienie embarga na irańską ropę sporo zmieni" - uważa ekspert: Iran otworzy się na świat i wróci jako wielki producent ropy naftowej, co odczują nie tylko światowe gospodarki, ale też Polacy, którzy będą mniej płacić za paliwo.

Maciążek uważa, że w efekcie porozumienia Irań będzie postrzegany już nie jako "państwo bandyckie", a jako przewidywalny partner, choć będziemy jeszcze słyszeć głosy przeciwko ociepleniu relacji. "Sam Iran będzie jednak chciał egzekwować porozumienie, ponieważ ropa ma istotne znaczenie w irańskim budżecie, a zwiększenie jej sprzedaży będzie miało pozytywne skutki zarówno dla obywateli jak i biznesu" - uważa ekspert.

Reklama

Maciążek zwraca także uwagę, że Iran jest dla Unii Europejskiej potencjalnym partnerem jako dostawca gazu, który mógłby zrównoważyć wpływy Gazpromu. Treść porozumienia wciąż nie została ujawniona, ale do opinii publicznej docierają pierwsze szczegóły. Według informacji pochodzących z kręgów dyplomatycznych, embargo ONZ na broń zostanie podtrzymane na kolejne 5, a sankcje związane z irańskim programem rakietowym na 8 lat.

Niepotwierdzoną informacją jest również to, że w przypadku złamania porozumienia przez Iran sankcje zostaną wprowadzone ponownie w ciągu 65 dni.