Gama opinii prasowych jest równie szeroka, co jej odcieni ideologicznych. Największym optymistą jest lewicowy "Guardian", który uważa, że Barack Obama odniósł wielki tryumf, ustabilizował stosunki z Iranem i powinien szybko znieść wszystkie sankcje. Według "Guardiana", umowa z Wiednia umacnia reformatorskiego prezydenta Rouhaniego, stwarza szansę, że Iran złagodzi swoje podejście do Izraela i pozytywnie wpłynie na prezydenta Syrii Baszara Al-Asada.

Tymczasem "Times" ocenia umowę jako słabą - Iran obiecał wiele na papierze, ale pozostawił sobie liczne furtki, które pozwolą mu przechytrzyć międzynarodowych inspektorów atomowych. Niezreformowana teokracja irańska uzyskała za to zniesienie wielu sankcji, co ogromnie ją wzmocni i wzbogaci. Barack Obama postanowił za wszelką cenę przejść do historii jako prezydent, który zakończył spory z Kubą i Iranem, uważa "Times".

Tego samego zdania jest prawicowy "Daily Telegraph". Przyznaje on rację tym bliskowschodnim sojusznikom Ameryki, którzy nie ufają umowie z Teheranem. Jedną z jej słabości jest jej oderwanie od innych zastrzeżeń pod adresem Iranu, jak jego rola w światowym terroryźmie, czy łamanie praw człowieka - ocenia "Daily Telegraph". I dodaje, że być może porozumienie z Wiednia to punkt zwrotny, ale zbyt wiele zależy w nim od dobrej woli Iranu.

Reklama