O trzy miesiące aresztu dla 39- letniego Japończyka Shina M. wnioskuje prokuratura w Rykach. Śledczy postawili mu dwa zarzuty dotyczące sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym.

Ryki- prokuratura- Japonczyk


Rzeczniczka prokuratury okręgowej w Lublinie Beata Syk poinformowała, że mężczyzna miał dwukrotnie oślepić wiązką lasera pilotów śmigłowców należących do jednostki wojskowej w Dęblinie. "Mogło to spowodować olśnienie, oślepienie lub wystąpienie poświaty i w rezultacie stworzyć niebezpieczeństwo dla tych statków powietrznych"- wyjaśniła.
Podejrzany przyznał się do winy, jednak- jak powiedział, w jego ocenie, czyn ten nie mógł stanowić zagrożenia dla kogokolwiek.
Do przestępstwa doszło 8 października około 20.00. Podczas przelotu kontrolnego pilot śmigłowca wojskowego z Dęblina poinformował wieżę o tym, że ktoś w konkretnym rejonie w Rykach celuje w statek powietrzny zieloną wiązką lasera. Do akcji wkroczyli policjanci.
Funkcjonariusze ustalili, że sprawcą jest 39-letni obywatel Japonii Shin M., na stałe przebywający w Polsce. Istniało podejrzenie, że może on być niebezpieczny i może posiadać broń. Policjanci mieli informacje, że M. służył w przeszłości w wywiadzie marynarki wojennej Japonii.
Opracowano więc specjalny plan zatrzymania uwzględniający to, że Japończyk ma broń oraz, że w mieszkaniu jest z nim żona i dwoje małych dzieci. Zatrzymania dokonano więc wczoraj na drodze w Rykach. Podejrzany stawiał opór, ale nie nic nikomu sie nie stało.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/c.potapczuk, PR Lublin/dyd