Premier Donald Tusk i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz apelują o dialog na Ukrainie. Szef polskiego rządu zachęca też Wspólnotę do bliższych relacji z Kijowem. Naciska, by nie odwracała się ona plecami do Ukrainy w tych trudnych momentach. Ta sprawa była głównym tematem spotkania w Brukseli polskiego premiera z przewodniczącym Europarlamentu.

Martin Schulz zapewniał, że Unia zrobi wszystko, by pomóc w rozwiązaniu kryzysu. Dodał, że w tej sprawie ma z szefem polskiego rządu identyczne stanowisko. „Trzeba utrzymać dialog miedzy rządem i opozycją. Nie może dojść do zastosowania przemocy. Trzeba wykorzystać wszystkie narzędzia jakie mamy, aby doszło do konstruktywnego i pokojowego rozwiązania kryzysu” - dodał szef Europarlamentu.

Premier Donald Tusk podkreślał konieczność podtrzymania także bliskich relacji Unii z Ukrainą. „Kryzys nie powinien zniechęcać Europejczyków do budowania wspólnej przyszłości, wręcz przeciwnie, powinniśmy z tej lekcji wyciągnąć wnioski na rzecz intensywniejszych starań i wspólnej pracy z narodem ukraińskim i elitami” - dodał szef rządu.

Ukraina jest głównym tematem rozmów szefa polskiego rządu w Brukseli. Rano Donald Tusk spotkał się z komisarzem do spraw rozszerzenia. Po rozmowach z przewodniczącym Europarlamentu zaplanowano jeszcze roboczy obiad z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso. Wizytę w Brukseli zakończy spotkanie z liderem europejskich chadeków. Późnym popołudniem Donald Tusk poleci do Paryża na rozmowy z francuskim prezydentem.