Tusk i Barroso apelują o powstrzymanie przemocy na Ukrainie. Politycy, którzy spotkali się w Brukseli, zadeklarowali, że Unia Europejska nie rezygnuje ze zbliżenia z naszymi sąsiadami.

Premier Donald Tusk podkreślił, że najważniejsze jest zaprzestanie aktów przemocy. Dodał, że tylko dialog między ukraińskim rządem a opozycją stwarza szanse na uzyskanie dla kraju pomocy od Unii. Naszym partnerem jest Ukraina jako całość - powiedział Tusk dodając, że Unia nie zrezygnuje ze zbliżenia z Ukrainą. Podkreślił, że dla sytuacji w tym kraju najważniejsze jest zaangażowanie instytucji Unii Europejskiej w proces integracji. Tusk dodał, że protesty, jakie wybuchły na Ukrainie po rezygnacji przez rząd w Kijowie z zawarcia umowy stowarzyszeniowej, pokazały, jak bardzo jest ona ważna dla tamtejszego społeczeństwa.

Także przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso wezwał do zaprzestania przemocy. "Zapewniłem premiera Tuska, że będziemy nadal zaangażowani w rozwiązywanie problemów Ukrainy" - dodał przewodniczący Komisji podkreślając, że Unia z zadowoleniem przyjęła uchylenie przez parlament w Kijowie antydemokratycznych ustaw. Barroso dodał, że rozmawiał z premierem Tuskiem o działaniach na rzecz zbliżenia Ukrainy z Unią. Podkreślił, że władze Wspólnoty biorą pod uwagę wszystkie instytucje i rozwiązania, które mogą pomóc Ukrainie. Przewodniczący Komisji dodał, że rozmawiał z Tuskiem także o sytuacji gospodarczej w Europie. Podkreślił, że wychodzi ona z kryzysu, który jednak jeszcze się nie skończył. Zdaniem przewodniczącego Komisji, unijna gospodarka powinna zwiększyć swą konkurencyjność.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy przewodniczący Komisji powiedział, że Unia jest bardzo zaniepokojona informacjami o zaginięciu 30 uczestników protestów na Ukrainie. "Żądamy zaprzestania zastraszania opozycji i wszczęcia śledztwa wobec winnych przemocy" - powiedział Barroso. Donald Tusk dodał, że żadna władza ukraińska nie może liczyć na rozmowy z Unią, dopóki na Ukrainie będzie dochodzić do aktów przemocy i represji. "Nikt w Europie nie może pozostawić w tej sprawie żadnych wątpliwości" - podkreślił polski premier.

Jose Manuel Barroso powiedział, że trzeba szanować wolę narodu ukraińskiego. "Najważniejsza dla nas jest stabilizacja, poszanowanie suwerenności i demokratycznych procedur. Jeśli te warunki będą spełnione, to naród ukraiński sam podejmie decyzje w sprawie integracji z Unią" - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej.