Zawiadomienie do prokuratury w związku ze znieważeniem figury Jezusa i obrazą uczuć religijnych złożyli posłanka Anna Sobecka oraz Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą. Sprawa dotyczy prezentowanego w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie filmu, w którym profanowany jest krzyż. O sprawie pisze "Nasz Dziennik".

Gazeta wyjaśnia, że film "Adoracja" Jacka Markiewicza jest jednym z eksponatów wystawy zatytułowanej "British British Polish Polish. Sztuka krańców Europy: długie lata 90. i dziś”. Można na nim zobaczyć jak nagi mężczyzna profanuje figurę Jezusa przybitego do krzyża, ocierając się o nią genitaliami.

Prawnik i kanonista ksiądz profesor Wojciech Góralski w rozmowie z "Naszym Dziennikiem” podkreśla, że film Markiewicza jest jawną profanacją krzyża. "Obraża on nasze uczucia religijne, obraża to, co dla nas jest święte" - mówi. Zdaniem księdza trudno powiedzieć, jakie intencje miał artysta, tworząc taki obraz, ale - jak zauważa - musiał liczyć się z odbiorem widza, z tym, jaki skutek ten obraz wywoła. "A on nie może być inny niż oburzenie, ubolewanie. Zwłaszcza że to nie dzieje się po raz pierwszy. W ostatnim czasie raz po raz słyszymy o jakiejś pseudosztuce, która obraża naszą religię" - zaznacza ksiądz profesor Góralski.