Odwołania Głównego Lekarza Weterynarii oraz wyjaśnień o ministra spraw wewnętrznych - takiej reakcji po wczorajszych wydarzeniach w Bohonikach koło Sokółki domaga się poseł PO Andrzej Halicki wraz z prof. Andrzejem Elżanowskim z PAN. Wczoraj podczas obchodów muzułmańskiego święta Kurban Bajram w Bohonikach dokonano uboju rytualnego zwierzęcia.

Profesor Andrzej Elżanowski uważa, że doszło przy tym do znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem, za co grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Ekspert wyjaśniał, że zwierzę zostało najpierw związane, kopniakami przesunięte na miejsce rzezi po czym tępym narzędziem podcięto mu gardło i w miejsce rany, jeszcze żywemu stworzeniu, wepchnięto słomę.

Elżanowski dodaje, że zawiadomiona została zarówno Wojewódzka Komenda Policji jak i Główny Lekarz Weterynarii, jednak pomimo ustawowego obowiązku reakcji z żadnej strony nie było. Dlatego Prof.Elżanowski ( Przewodniczący Sekcji Dobrostanu Zwierząt Polskiego Towarzystwa Etycznego) zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury przeciwko Głównemu Lekarzowi Weterynarii - Januszowi Związkowi.

Poseł PO Andrzej Halicki uważa, że sprawę braku reakcji policji na zawiadomienie o łamaniu prawa powinien wyjaśnić szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Polityk zapowiedział, że wystosuje zapytanie do ministra na jakiej podstawie policja zignorowała zawiadomienie i czy wobec funkcjonariuszy, którzy się tego dopuścili zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Reklama

Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć jaka jest relacja pomiędzy uprawnieniami konstytucyjnymi, dającymi prawo do swobody religijnej i realizacji wszystkich rytuałów, a przepisami Ustawy o Ochronie Praw Zwierząt zakazującej uboju rytualnego.