Od 30 czerwca wzrosną opłaty za wodę i odprowadzanie ścieków w Warszawie i okolicznych gminach - zdecydowała w czwartek Rada Warszawy. Łączna opłata za metr sześcienny wody i odprowadzenie metra sześciennego ścieków wzrośnie o 67 gr.

Według nowej taryfy cena za metr sześcienny wody wzrośnie z obecnych 4,32 zł do 4,54 zł, zaś cena za odprowadzenie metra sześciennego ścieków - z 5,65 zł do 6,1 zł. Oznacza to, że łączna cena za metr sześcienny wody i odprowadzenie metra sześciennego ścieków wrośnie z obecnych 9,97 zł do 10,64 zł, czyli o 67 gr.

W uzasadnieniu do uchwały ws. podwyżek zaznaczono, że mają one zapewnić m.in. realizację planowanych modernizacji i inwestycji oraz motywować do racjonalnego użytkowania wody i ograniczenia produkcji ścieków. Wzrost cen uzasadniono także przejęciem do eksploatacji nowych obiektów oczyszczalni ścieków "Czajka". Rozbudowa ma zakończyć się 30 września.

Jak podkreślił dyrektor miejskiego biura infrastruktury Leszek Drogosz, po podwyżce cena wody i odprowadzenia ścieków będzie w dużych miastach wyższa tylko w Katowicach, gdzie wynosi 12,13 zł. Z przedstawionych przez niego danych wynika, że w przeliczeniu na polską walutę cena w Budapeszcie wynosi 9,51 zł, w Pradze - 11,14 zł, a w Berlinie - 19,63 zł.

Radny PO Michał Bitner ocenił, że podwyżka jest znaczna, ale konieczna ze względu na olbrzymie opóźnienia w rozbudowie wodociągów i kanalizacji w stolicy. Zapowiedział, że PO będzie głosować "za", bo ma poczucie odpowiedzialności.

Tomasz Zdzikot (PiS) ocenił z kolei, że Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji powinno szukać zewnętrznych źródeł finansowania swojej działalności zamiast przerzucać ten koszt na mieszkańców.

Z kolei Maciej Wąsik (PiS) podkreślił, że to kolejna podwyżka za rządów prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz: w 2007 r. cena za wodę i ścieki wzrosła o 9 proc., w 2008 r. - o 33 proc., w 2011 r. - o 30 proc., a w tym roku - o 15 proc. "To wzrost o 116 proc. od czerwca 2007 r. W tych latach inflacja nie przekraczała poziomu 3,5 - 4 proc. rocznie. Warszawa staje się miastem dla ludzi bogatych" - zaznaczył.

Odpowiadając na te zarzuty, Zofia Trębicka (PO) podkreśliła, że statystyczny mieszkaniec Warszawy zużywa w miesiącu cztery metry sześcienne wody, co oznacza, że po podwyżce wyda ze swojej kieszeni tylko o 6 zł więcej niż dziś. "To mniej niż paczka papierosów, to półtora piwa albo jedna kawa" - mówiła.

Nowa taryfa została przyjęta głosami PO - poparło ją 31 radnych. Radni SLD i PiS (w sumie 27) byli przeciw. Podwyżka ma przynieść MPWiK do końca czerwca przyszłego roku dodatkowe 100 mln zł.

Podwyżka dotyczy Warszawy i gmin: Michałowice, Nieporęt, Raszyn, Serock, Wieliszew oraz Piastowa i Pruszkowa. Nowe stawki będą obowiązywały do 29 czerwca 2013 r.