Trwa ocena zniszczeń po wdarciu się wody na teren budowy II linii warszawskiego metra; zalana została stacja Powiśle. Ruch na Wisłostradzie i moście Świętokrzyskim został wstrzymany do odwołania. Wykonawca szacuje, że dopiero w środę poda, kiedy ulice zostaną otwarte.

W nocy z poniedziałku na wtorek, podczas łączenia wschodniej i zachodniej części stacji Powiśle, budowniczy natrafili na ciek wodny.

Jeszcze przed południem rzecznik konsorcjum budującego metro Mateusz Witczyński powiedział PAP, że trwają prace nad oceną zniszczeń i skutków zalania, jeśli chodzi o najbliższą infrastrukturę. Przez cały wtorek sytuacja się nie zmieniła. "Nie mamy w tej chwili informacji na temat tego, kiedy będzie można otworzyć te arterie. Cały czas prowadzimy badania, które mają określić, czy i kiedy to będzie bezpieczne" - powiedział Witczyński ok. godz. 17.

Dodał, że pierwszych informacji można spodziewać się w środę. "Najpóźniej, myślę, w środę około południa będziemy w stanie przekazać informację na temat tego, co uda się otworzyć, jakie są nasze przewidywania dotyczące tej sprawy i będziemy w stanie powiedzieć więcej na temat wyników tych badań" - wyjaśnił Witczyński.

Reklama

Woda zalała najniższą kondygnację w zachodniej części stacji, nikomu nic się nie stało. "Procedury bezpieczeństwa zadziałały bez zarzutu. Kierownik budowy poinformował wszystkie służby - na miejscu od razu pojawiała się m.in. straż pożarna i policja" - powiedział Witczyński. W zalanym miejscu po południu nadal stała woda.

Ze względów bezpieczeństwa konieczne było wstrzymanie ruchu w tunelu Wisłostrady oraz na moście Świętokrzyskim. Rzecznik ZTM Igor Krajnow powiedział PAP, że utrudnienia zarządzone są do odwołania.

Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, autobusy linii 185 zostały skierowane na trasę objazdową - ulicą Dobrą. Na trasie objazdowej obowiązują wszystkie napotkane przystanki. Przystanki Pomnik Syreny, Sokola oraz Wybrzeże Szczecińskie zostały zawieszone. Autobusy linii 102, 162, N13, N14, N63 oraz N64 kursują objazdem przez Most Poniatowskiego. Rano Powiśle utknęło w korku, ruchem kierowała policja.

Stacja Powiśle składa się z czterech kondygnacji i, obok stacji Nowy Świat, należy do najgłębszych konstrukcji II linii warszawskiego metra. To wymóg techniczny związany z przebiegiem linii metra po Wisłą