Media bułgarskie, relacjonujące wizytę prezydenta USA Baracka Obamy w Polsce, akcentują jego obietnicę złagodzenia wymagań wizowych dla Polaków.

Jak poinformowały publiczne radio i telewizja, prezydent Obama obiecał poparcie w Kongresie zmian, mających złagodzić wymagania wizowe dla Polaków. "Prezydent USA jednak nie mówił o zniesieniu wiz, które stwarzają trudności wielu Polakom, chociaż w Polsce były takie oczekiwania" - dodała telewizja.

Gazeta elektroniczna Mediapool pisze, że "strona polska uważa, iż obowiązujące ograniczenia w wydawaniu wiz dla Polaków nie odpowiadają oficjalnym amerykańskim deklaracjom o przyjaźni".

Bułgaria jest jednym z krajów UE, wobec których USA stosuje reżim wizowy

Bułgaria jest jednym z krajów UE obok Polski, Rumunii i Cypru, wobec których USA stosuje reżim wizowy. Kraj od dawna stara się o jego zniesienie lub złagodzenie. Jedynym skutkiem dotychczasowych wysiłków dyplomatycznych jest przedłużenie ważności niektórych wiz do 10 lat.

Po powrocie z Warszawy bułgarski prezydent Georgi Pyrwanow poinformował publicznie, że w rozmowie z Obamą nawiązał do sprawy reżimu wizowego dla Bułgarów. Nie wspomniał jednak, jaką odpowiedź otrzymał od prezydenta USA.

W czasie wizyty w Polsce prezydent Obama poparł projekt ustawy zgłoszonej niedawno do Kongresu, mającej pozwolić na włączenie Polski do grona krajów, których obywatele podróżują do Stanów Zjednoczonych bez wiz. Ustawa zmienia kryteria wejścia do programu zniesienia obowiązku wizowego.