Ekspert z Rady Stosunków Międzynarodowych (CFR) prof. Charles Kupchan uważa, że wizyta prezydenta Baracka Obamy w Polsce była przede wszystkim potwierdzeniem niezmienności sojuszu USA z Polską mimo polityki "resetu" z Rosją.

"Przesłaniem wizyty Obamy w Polsce było potwierdzenie, że Europa Środkowa pozostaje priorytetem dla USA i że reset z Rosją nie odbywa się kosztem bezpieczeństwa tego regionu. Jest to także przesłanie, że bezpieczeństwo w tej części świata nie jest grą z sumą zero, to znaczy, że Ameryka nadal uważa Polskę za swego bardzo ważnego sojusznika w okresie, gdy jednocześnie Waszyngton stara się o zbliżenie z Moskwą" - powiedział Kupchan.

Według niego, zapowiedź rotacyjnej obecności samolotów F-16 w Polsce ma przede wszystkim znaczenie psychologiczno-polityczne - ma zapewnić Polskę o realności współpracy wojskowej i sojuszu z Ameryką.

Decyzja o rotacyjnym wysyłaniu do Polski samolotów bojowych

"Decyzja o rotacyjnym wysyłaniu do Polski samolotów bojowych nie jest jakimś kluczowym wydarzeniem, ale wynika ona konsekwentnie z pragnienia USA, by pogłębiać strategiczną współpracę z Polską. Jest to przesłanie do Polski i jej sąsiadów, że Ameryka gotowa jest do rozmieszczania swych wojsk w tych krajach" - dodał.

"Nie jest to oczywiście to samo, co rozmieszczenie wojsk USA w Berlinie (w okresie zimnej wojny) - tego rodzaju dramatyczny gest nie jest dziś potrzebny, bo nie ma teraz bezpośredniego militarnego zagrożenia w Europie. Chodzi tylko o uspokojenie Polski" - powiedział.

Cała podróż Obamy do Europy świadczy - według Kupchana - że "więzi transatlantyckie są przez niego traktowane jako kluczowe dla amerykańskiej polityki bezpieczeństwa".

"Fakt, że prezydent spędził cały tydzień w Europie, jest ważnym przejawem troski jego administracji o niepokoje tego kontynentu, że traci on swój priorytet w USA. To także sygnał ponownego niejako odkrycia przez Obamę tego, jak ważna jest Europa dla wszystkiego, co Ameryka robi na świecie" - powiedział Kupchan, który za rządów prezydenta Billa Clintona kierował wydziałem europejskim w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA.

Zdaniem eksperta CFR, poparcie Obamy dla projektu ustawy mogącej przyspieszyć zniesienie wiz do USA dla Polaków jest sygnałem, "że jego administracja szczerze chce rozwiązać ten problem".