W geście solidarności z Polską przebywający z wizytą w Warszawie prezydent USA Barack Obama zaproponuje złagodzenie reżimu wizowego dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych - podał w sobotę Reuters, powołując się na wysokiego rangą polskiego dyplomatę."Prezydent Obama zaproponuje zmianę w przepisach, co pozwoli krajowi na przystąpienie do programu zwalniania z obowiązku wizowego (Visa Waiver Program) na podstawie przekroczenia terminu ważności wiz (z ang. overstays), a nie odmów (wiz)" - powiedział agencji Reutera wysoki rangą polski dyplomata, który zastrzegł sobie anonimowość.

"To będzie dla nas korzystne" - dodał, nie podając więcej szczegółów.

Reklama

Jak pisze agencja Reutera, kwestia wiz jest najbardziej drażliwą kwestią w "tradycyjnie serdecznych" stosunkach na linii Warszawa-Waszyngton. "Złagodzenie wymagań wizowych poprawiłoby postrzeganie USA przez Polaków i mogłoby pomóc centroprawicowemu rządowi premiera Donalda Tuska przed październikowymi wyborami" - ocenił Reuters.

Tymczasem w piątek amerykańska agencja Associated Press pisała, że "Obama nie przyjechał (do Polski) z wieścią, której pragną polscy urzędnicy: dostępu do programu zwalniania z obowiązku wizowego dla osób wyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych". Według AP, "doradcy Obamy powiedzieli, że przekaże on urzędnikom najnowsze informacje dotyczące stanu spraw w tej kwestii, ale nie jest w stanie zaoferować więcej".