Deklaracja współpracy USA z Polską ws. Białorusi, poparcie korzystnego dla nas systemu wizowego, współpraca ws. gazu łupkowego, jesienny polsko-amerykański szczyt gospodarczy, pomysł funduszu innowacyjności - to pierwsze skutki wizyty prezydenta Baracka Obamy w Polsce.

- BIAŁORUŚ

Sytuacja na Białorusi jest nie do zaakceptowania - mówił Barack Obama podczas wizyty w Warszawie. Zapewnił, że USA chcą blisko współpracować z Polską na rzecz tworzenia społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. Amerykański prezydent zadeklarował, że Stany Zjednoczone będą wywierać presję na władze białoruskie.

Prezydent USA przypomniał, że konkurenci Łukaszenki w ostatnich wyborach prezydenckich znaleźli się w więzieniu i że są tam również dziennikarze, w tym polski dziennikarz i zarazem działacz nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andrzej Poczobut.

Prezydent Bronisław Komorowski wyraził satysfakcję, że on i Barack Obama odnotowują "absolutną zbieżność poglądów" w kwestii "twardego stawiania problemów praw obywatelskich na Białorusi".

Tusk oświadczył, iż poglądy Polski i USA na kwestię białoruską są "w stu procentach" zbieżne. "Nie ma przyszłości dla takich dyktatur, jaką reprezentuje dzisiaj Łukaszenka na Białorusi" - podkreślił. Zapewnił, że Stany Zjednoczone i Polska będą wytyczały "taką drogę postępowania dla opinii międzynarodowej, aby naród białoruski nie musiał płacić zbyt wysokiej ceny - i zbyt długo".

- GAZ ŁUPKOWY

Premier Donald Tusk poinformował po rozmowach z Obamą, że współpraca z USA w sprawie gazu łupkowego to będzie wspólny biznes i bezpieczeństwo energetyczne. W dziedzinie energetyki jesteśmy uczestnikami przełomu - ocenił Tusk. Podkreślił, że doszło do spotkania lidera technologii - USA i jednego z liderów zasobów gazu łupkowego - Polski.

USA i Polska zgadzają się co do konieczności dywersyfikacji źródeł energii - mówił z kolei Obama. Według amerykańskiego prezydenta, gaz łupkowy należy wykorzystać, a złoża można zbadać i eksploatować w sposób bezpieczny dla środowiska.

Zadeklarował, że Stany Zjednoczone są gotowe służyć konsultacjami dotyczącymi energii jądrowej, a jej eksploatacja musi się odbywać w sposób bezpieczny i przejrzysty.

- GOSPODARKA

Obama zapowiedział, że jesienią tego roku odbędzie się gospodarczy szczyt - okrągły stół amerykańsko-polski przywódców sektora publicznego i prywatnego dotyczący rozwoju gospodarczego, ale również Funduszu Innowacyjności.

Tusk rozmawiał z Obamą m.in. o "Funduszu Innowacyjności", który miałby dotyczyć m.in. nowych technologii. "Dziękuję za zrozumienie i życzliwość dla idei (...) Funduszu innowacyjności. To jest pomysł, który zrodził się w czasie naszej rozmowy. Mamy obaj nadzieję, że będzie dalszy ciąg - taki Fundusz Innowacyjności, który tutaj w Polsce da też efekty na rzecz nowoczesności, nowych technologii i kapitału ludzkiego" - powiedział Tusk.

Z kolei Komorowski oświadczył, że Polska chciałaby skorzystać z proeksportowej strategii dla amerykańskiego biznesu, którą ogłosił Barack Obama. Według prezydenta, będą kontynuowane rozmowy na najwyższych szczeblach, by wspieranie aktywności amerykańskiego biznesu dotyczyło również Polski.

- WSPÓŁPRACA WOJSKOWA

Donald Tusk zapowiedział, że porozumienie o obecności pododdziału z USA w Polsce systematycznie staje się faktem. "Dziękuję za potwierdzenie gotowości sfinalizowania tego projektu - mówił premier. "Skala nieduża, ale gest bardzo znaczący" - zaznaczył Tusk.

Obama potwierdził, że jesteśmy blisko zawarcia porozumienia w tej sprawie.

- WIZY

Prezydent USA zadeklarował, że wspiera projekt ustawy w Kongresie, który ma rozwiązać problem wiz w sposób satysfakcjonujący Polskę. Chodzi o zmiany, które spowodują, że przy ewentualnym objęciu Programem o Ruchu Bezwizowym decydujący będzie nie procent odmów przyznania wiz, lecz odsetek nielegalnego wydłużenia pobytu w Stanach Zjednoczonych.

W ocenie Komorowskiego, deklaracja Obamy "powinna oznaczać zwiększony wysiłek ze strony ambasady polskiej, ale również Polonii, organizacji polskich w Stanach Zjednoczonych", bo - jak mówił - "trzeba zabiegać w sposób intensywny o akceptację tego rozwiązania przez amerykańskich kongresmenów".

- ROSJA

Obama powiedział, że USA są bardzo zadowolone z pragmatycznego podejścia Polski do stosunków z Rosją. Zastrzegł jednak, że w stosunkach z Rosją "nie można rezygnować z najświętszych idei, ale trzeba współpracować wszędzie tam, gdzie jest to możliwe" np. ws. walki z terroryzmem.

"Mocno wierzę w to, że reset pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Rosją przyniósł pozytywne efekty dla tego regionu, jak również dla Rosji i Stanów Zjednoczonych, ponieważ ograniczyło to napięcia i umożliwiło prawdziwy dialog na temat tego, w jaki sposób każdy z krajów może zmierzać naprzód" - mówił Obama.

Odnosząc się do tarczy antyrakietowej, Obama powiedział, że jest to "temat, w którym powinniśmy współpracować z Rosjanami".

- UKRAINA

W piątek wieczorem doszło do spotkanie prezydentów Obamy i Komorowskiego oraz Ukrainy Wiktora Janukowycza. W trakcie wizyty Obama mówił, że takie kraje jak Ukraina biorą przykład z Polski, a zadaniem naszego kraju jest pokazywanie tym krajom drogi do demokratyzacji i reform demokratycznych.

Bronisław Komorowski oświadczył, że między prezydentem USA a uczestnikami piątkowego szczytu prezydentów państw Europy Środkowej była zbieżność poglądów co do regresu demokracji na Białorusi i działań na rzecz integracji Ukrainy z Zachodem.