Rzecznik rządu Francji Francois Baroin ocenił w środę, że według "najgorszego scenariusza" katastrofa w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima może mieć "większy rozmiar niż w Czarnobylu", gdzie w 1986 roku doszło do wybuchu w tamtejszej siłowni. Trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii uszkodziły elektrownię atomową Fukushima I.

Spytany, czy mógłby powiedzieć coś więcej w tej sprawie Baroin odpowiedział: "Nie. Mamy ten sam zakres wiedzy: rządy, media i dziennikarze, a w rezultacie opinia publiczna".

Nawiązując do wypowiedzi minister ekologii i energetyki Nathalie Kosciusko-Morizet, która oświadczyła w środę, że "najgorszy scenariusz jest możliwy, a nawet prawdopodobny", Baroin powiedział: "pani minister przedstawiła (podczas rady ministrów) rozwój sytuacji (w elektrowni Fukushima) od piątku i trudności japońskich władz z szybkim wychłodzeniem różnych reaktorów".

Trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii uszkodziły elektrownię atomową Fukushima I

Jak zaznaczył, posiedzenie rządu w dużej mierze było poświęcone sytuacji w Japonii po potężnym trzęsieniu ziemi i fali tsunami. Kataklizm m.in. uszkodził elektrownię atomową Fukushima I.

W środę rano doszło do pożaru w budynku reaktora tej elektrowni. Rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano zapewnił, że promieniowanie w ewakuowanej strefie o promieniu 20 km wokół uszkodzonej siłowni "nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia".