Sześć wojskowych armatek wodnych zaczęło w czwartek polewać wodą pod wysokim ciśnieniem przegrzewający się reaktor nr 3 w elektrowni atomowej Fukushima I w Japonii - podała agencja Kyodo. Wcześniej śmigłowce zrzuciły na reaktor tony wody morskiej. Elektrownia atomowa Fukushima I została uszkodzona w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami, które nawiedziły Japonię.

Operator elektrowni, firma TEPCO, podała, że po rozpoczęciu operacji poziom promieniowania wzrósł.

Ekipy próbują ochłodzić przegrzany zbiornik ze zużytymi rdzeniami paliwowymi w reaktorze nr 3, z którego mogą wydobywać się materiały radioaktywne. Jest to jedynym reaktor, którego paliwo zawiera pluton.

Wcześniej telewizja NHK informowała, że w związku z wysokim promieniowaniem armatki trzeba było wycofać z siłowni.

W nocy ze środy na czwartek czasu polskiego dwa śmigłowce wojskowe przez 12 minut zrzuciły po cztery pojemniki z wodą morską na reaktor nr 3. Każdy z pojemników zawierał 7,5 tys. ton wody morskiej - pisze agencja Kyodo.

Śmigłowce były gotowe już wcześniej w środę, jednak akcja nie doszła do skutku ze względu na podwyższone promieniowanie.

Z reaktora nr 3 mogła się wydostać para radioaktywna

Zachodzi obawa, że z reaktora nr 3 mogła się wydostać para radioaktywna. Według TEPCO, reaktor nr 3 wykazuje najwyższy poziom promieniowania. W mieszczącym go budynku nastąpił w poniedziałek wybuch.

Dramatyczna sytuacja w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I - 16.03.2011

film

Zbiornik z prętami paliwowymi w reaktorze nr 3 w elektrowni atomowej Fukushima w Japonii. Fot. Bloomberg / Bloomberg / Tomohiro Ohsumi
Reaktor nr 3 w elektrowni atomowej Fukushima w Japonii. Fot. Bloomberg / Bloomberg / Tomohiro Ohsumi