W Holandii na Covid-19 zmarło kolejne 71 osób, stwierdzono też 319 nowych zakażeń koronawirusem - podał w piątek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie epidemia pochłonęła w kraju 5359 ofiar śmiertelnych.

Według najnowszych danych RIVM hospitalizowano 35 kolejnych chorych. Jak dotąd do szpitali ogółem trafiło 11 227 zakażonych osób. Koronawirusa w Holandii stwierdzono łącznie u 42 093 ludzi.

Nie wszystkie hospitalizacje i zgony miały miejsce w ciągu ostatniej doby. Niektórzy pacjenci są zgłaszani później i z tego powodu liczby są często uzupełniane danymi z poprzednich dni.

Rzeczywista liczba zakażeń jest wyższa, ponieważ nie wszystkie osoby z objawami poddawane są testom - zastrzega RIVM.

W środę premier Mark Rutte ogłosił, że maseczki będą w Holandii obowiązkowe w transporcie publicznym od 1 czerwca, ponieważ ludzie nie mają możliwości utrzymywać w nim dystansu 1,5 metra.

W ramach środków ostrożności szpitale coraz częściej testują ludzi pod kątem nowego koronawirusa, którzy są hospitalizowani z innego powodu niż Covid-19. Ma to na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby w szpitalach.

.