Reklama

Jak dodała, po tym spotkaniu planowane jest oświadczenie marszałka Senatu.

Godzwon powiedziała PAP, że w programie wizyty Komisji Weneckiej planowane jest też jest spotkanie z senacką większością oraz senacką opozycją, a także z większością sejmową i opozycją w Sejmie.

"Planowane jest także spotkanie przedstawicieli Komisji Weneckiej z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i z I Prezes Sądu Najwyższego. Ponadto Komisja Wenecka zwróciła się do ministerstwa spraw zagranicznych o możliwość zorganizowania spotkań z Krajową Radą Sądownictwa i z Trybunałem Konstytucyjnym" - dodała wicedyrektor CIS. Zaznaczyła, że przedstawiciele Komisji Weneckiej chcieliby także spotkać się z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro.

Delegacja Komisji Weneckiej, w której składzie są eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec, w czwartek przyjeżdża do Warszawy na dwudniowe rozmowy w związku z pracami nad przygotowaniem opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych.

O wydanie opinii wystąpił do Komisji Weneckiej marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

W związku z tym, że Senat ma zająć się nowelizacją ustaw sądowych na styczniowym posiedzeniu, KW postanowiła, że jej sprawozdawcy przygotują opinię na jej temat w trybie pilnym.

Dotyczyć ona będzie uchwalonej przez Sejm 20 grudnia 2019 roku nowelizacji ustaw sądowych, czyli zmian m.in. w Prawie o ustroju sądów powszechnych i w ustawie o Sądzie Najwyższym.

Jak dowiedziała się w środę PAP, w skład delegacji wejdą wiceprzewodniczący Komisji Weneckiej Bułgar Filip Dimitrow, Richard Barrett z Irlandii, Mats Melin ze Szwecji, a także sekretarz KW Thomas Markert. Ponadto, jak wyjaśniono w komunikacie biura prasowego Rady Europy dla PAP, w pracach nad przygotowaniem pilnej opinii uczestniczyć będą też inni członkowie Komisji Weneckiej: Claire Bazy-Malaurie z Francji, Paolo Carozza z USA, Regina Kiener ze Szwajcarii, Kaarlo Tuori z Finlandii.

Uchwalona przez Sejm 20 grudnia br. nowelizacja m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze m.in. wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów". Ustawą Senat ma się zająć na posiedzeniu 15-17 stycznia.

Nowela wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W przypadku problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru wymagana będzie obecność 32 sędziów SN.