Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego jest symbolem odradzającej się w Rzeczpospolitej sanacji i odrodzenia naszego kraju - powiedział w sobotę w Ostrowie Wlkp. były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz po odsłonięciu monumentu marszałka w tym mieście.

Uroczyste obchody z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, połączone z odsłonięciem pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, zorganizował w sobotę Klub Sanacja i Dom Polski przy ul. Strzeleckiego w Ostrowie Wlkp. To właśnie tam stanął pomnik marszałka.

„Ten pomnik jest wielkim symbolem odradzającej się w Rzeczpospolitej sanacji i odrodzenia naszego kraju. O tym przez całe życie marzył Józef Piłsudski” – powiedział Macierewicz.

Polityk PiS dodał, że "pamiętamy wielki czyn niepodległościowy Józefa Piłsudskiego. Polski niepodległej nie byłoby też bez Romana Dmowskiego, wysiłku Wincentego Witosa, wielkości pracy tego, który wygrał na fortepianie polską niepodległość – mistrza Paderewskiego, Daszyńskiego i wielu innych” – powiedział Macierewicz.

Macierewicz podkreślił, że bez zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 roku „mielibyśmy dzisiaj co najwyżej karykaturę Polski”.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości przywołał słowa papieża Jana Pawła II, który powiedział, że „o niepodległość walczy się codziennie" i - zdaniem Macierewicza - "zwłaszcza w dzisiejszym trudnym czasie o znaczeniu niepodległości należy pamiętać".

Fundatorami pomnika są Dariusz Grzybkowski i Elżbieta Brzeska, którzy przy ul. Strzeleckiego w Ostrowie Wlkp. prowadzą Dom Polski i Klub Sanacja. To miejsce, gdzie odbywają się spotkania, koncerty i debaty patriotyczne.

"Kiedy dwa lata temu powstał pomysł budowy pomnika z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nie mieliśmy wątpliwości, kto ma na nim być. Nie mieliśmy również wątpliwości, kto ma ten pomnik odsłaniać. Wiedzieliśmy, że musi to być osoba szczególna, wyjątkowa, która w sposób wyraźny służy Polsce, która według słów marszałka Piłsudskiego idzie swoją drogą, miłując tylko Polskę i służąc tyko Polsce” – powiedział Dariusz Grzybkowski zwracając się do Antoniego Macierewicza.

W uroczystości uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP oraz Krystyna Śliwińska - organizatorka Przystanku Niepodległość, czyli spotkań patriotów i asystentka ministra Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera.

„Marszałek zwykle stoi, a tu w Ostrowie Wlkp. został przedstawiony w pozycji siedzącej, wspiera się na szabli i myśli o Polsce” – powiedziała Krystyna Śliwińska.

Pomnik wykonał Wojciech Batko, rzeźbiarz z Krakowa. Po głównych uroczystościach do późnych godzin wieczornych zaplanowano festyn, występy artystyczne i koncerty muzyczne.