Projekt ustawy o sieci szpitali jest szkodliwy, zaszkodzi wielu placówkom; minister zdrowia Konstanty Radziwiłł chce "wycinać" szpitale - ocenił we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann. Poseł wyraził nadzieję, że rząd nie przyjmie tego projektu.

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem dotyczącym utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali.

"Mamy nadzieję, że rząd nie przyjmie projektu ustawy o sieci szpitali, bo jest to szkodliwa ustawa, ona daje podstawy do likwidacji dziesiątek szpitali w Polsce" - powiedział Neumann we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie. Jego zdaniem, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł chce "wycinać szpitale".

"Jeżeli rząd przyjmie ten projekt i PiS go przegłosuje w Sejmie za chwilę będziemy musieli znowu to odwracać. Ustawa nazywa się ustawą o ochronie zdrowia, a tak naprawdę ma wycinać szpitale, które nie będą w sieci szpitali, ze szkodą dla pacjentów " - podkreślił polityk.

Neumann ocenił, że propozycje ministra zdrowia nie poprawią niczego w służbie zdrowia, a jedynie zaszkodzą wielu placówkom.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek przekonywał we wtorek, że propozycja dotycząca utworzenia tzw. sieci szpitali jest jednym z kluczowych projektów jeśli chodzi o reformę służby zdrowia.

Projekt dotyczący utworzenia sieci szpitali przewiduje, że w sieci będą mogły znaleźć się szpitale, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne). Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ.

Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczone będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Placówki, które nie zostaną zakwalifikowane do sieci, nadal będą mogły być kontraktowane w oparciu o postępowanie konkursowe.

Według resortu zdrowia, rozwiązania te poprawią organizację udzielania świadczeń przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne, a także ułatwią dostęp do leczenia specjalistycznego. Projektowane przepisy mają też pozwolić na optymalizację liczby oddziałów specjalistycznych i umożliwić lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych.