statystyki

Gierszewski: Jestem spokojny o kondycję firmy [WYWIAD NPBP]

autor: Marek Tejchman22.06.2020, 10:55; Aktualizacja: 11.09.2020, 15:56
Leszek Gierszewski, prezes Drutexu
fot. Krzysztof Mystkowski/mat. prasowe

Leszek Gierszewski, prezes Drutexu fot. Krzysztof Mystkowski/mat. prasoweźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Leszek Gierszewski, prezes Drutexu: Tylko Włochy i częściowo Francja nam się zatrzymały. Ale nadrabiały to inne rynki. To właśnie korzyści z dywersyfikacji i rozbudowanej sieci sprzedaży.

Czy przed nami nowa rewolucja przemysłowa – produkcja przeniesie się do Europy?

Ja nie zamierzam nigdzie przenosić produkcji. Działamy. Jeżeli się coś nowego pokazuje – nowe maszyny, nowe programy – staramy się wdrażać. Nie damy się – jak nie będziemy pierwsi, to drudzy. Jak ktokolwiek coś wymyśli, to tam będziemy. Jak ktoś wymyśli, że coś jeszcze można w oknach, drzwiach zrobić – będziemy wiedzieli jako jedni z pierwszych. Jak wymyślą, że zamiast drzwi mają worki ze słomą wisieć, to na pewno one u nas będą wisiały.

Linie produkcyjne, w których zamiast 30 jest pięciu pracowników – czy takie zakłady to przyszłość?

Są możliwe i się przymierzamy. Automatyzacja i robotyzacja produkcji nie oznaczają zastąpienia człowieka całkowicie. Oczywiste jest przecież, że ktoś musi faktycznie zarządzać parkiem maszynowym, projektować, konstruować, modernizować.

Co to oznacza dla pracowników?

Nic, poza oczywistą koniecznością stałego doskonalenia się i zdobywania umiejętności. Poza wysokiej klasy specjalistami, inżynierami, automatykami czy informatykami, są nam potrzebni technicy starej daty, czyli dobrze przygotowani ludzie po zawodówkach. W 1999 r. zepsuliśmy system oświatowy, wprowadzając gimnazja, licencjaty… Kiedyś była zawodówka, mieliśmy fachowców, teraz jest ich coraz mniej.

Czy młodzi ludzie, którzy teraz trafiają do pana, wymagają długiego szkolenia?

Wolałbym, żeby byli lepiej przygotowani do pracy, ale problem w tym, że dziś ich po prostu nie ma. Często brakuje osób nawet do przyuczenia. Trzeba podkreślić, że stale zwiększamy zatrudnienie. W firmie już pracuje 3300 osób, a chcemy przyjąć kolejnych 400, i to na różne stanowiska.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję