statystyki

Robert Rękas: Kryzys to również szansa [WYWIAD NPBP]

autor: Patrycja Otto18.06.2020, 08:24; Aktualizacja: 21.07.2020, 16:11
Robert Rękas, prezes Lewiatan Holding

fot. materiały prasowe

Robert Rękas, prezes Lewiatan Holding fot. materiały prasoweźródło: DGP

- Spodziewam się zatem, że wzrośnie skłonność właścicieli sklepów detalicznych do przystępowania do sieci franczyzowych - mówi Robert Rękas, prezes Lewiatan Holding.

C zy czeka nas kolejna wielka konsolidacja polskiego handlu? Kto ma szanse przetrwać, a kto może wypaść z rynku w związku z kryzysem związanym z koronawirusem?

W ostatnich miesiącach branża handlowa stanęła przed nieznanymi dotąd wyzwaniami. Pandemia COVID-19 jak w soczewce skupiła zjawiska i trendy, które obserwowaliśmy na rynku od miesięcy, w tym przede wszystkim wzrost znaczenia jakości i pochodzenia produktów, wygodę i kompletność zakupów, ale również znaczenie lokalności, jako bezpieczeństwa i pewności produktów.

Dlatego w efekcie pandemii obserwujemy wzrost znaczenia mniejszych, lokalnych sklepów, w których można bezpiecznie zaopatrzyć się w znane i zaufane produkty od lokalnych dostawców. Uważam, że ten trend zostanie z nami na dłużej, a znaczenie sklepów prowadzonych przez lokalnych, polskich przedsiębiorców będzie rosło. Widzę w tym dużą szansę dla Lewiatana. Obecnie nasza sieć zrzesza 2100 polskich przedsiębiorców prowadzących ponad 3200 sklepów w całej Polsce – są to w większości małe i średnie rodzinne firmy, których partnerami są w ogromnej mierze również dostawcy – owoców i warzyw, piekarnie, masarnie czy zakłady przetwórcze.

A co z konsolidacją handlu?

Myślę, że ten proces będzie nadal postępował. Duże i dobrze zorganizowane sieci franczyzowe takie jak Lewiatan zapewniają realne wsparcie dla zrzeszonych przedsiębiorców, gwarantują stabilność dostaw towarów, bezpieczeństwo bieżącego funkcjonowania, a także umożliwiają wymianę doświadczeń. To niezwykle ważne w dzisiejszej sytuacji gospodarczej i biznesowej. Spodziewam się zatem, że wzrośnie skłonność właścicieli sklepów detalicznych do przystępowania do sieci franczyzowych.

Z analiz wynika, że zyskują przede wszystkim małe osiedlowe sklepy, które będą dążyły do coraz większej integracji. Lewiatan stwarza takie możliwości?

W naszym modelu franczyzowym łączymy siłę ogólnopolskiej sieci z wartością relacji lokalnych przedsiębiorców. Zrzeszani w sieci franczyzobiorcy są gospodarzami sklepów, samodzielnie decydują, jak chcą rozwijać swój biznes wspólnie z nami. Obowiązuje zasada współtworzenia, współdecydowania i współodpowiedzialności. Przedsiębiorcy mogą liczyć na szerokie wsparcie dotyczące np. warunków handlowych, dostępu do oferty produktów marki własnej czy umów okołobiznesowych zmniejszających koszty prowadzenia działalności, a to tylko niektóre z korzyści, które często są nieosiągalne dla pojedynczych detalistów.

Czy rośnie liczba nowych franczyzobiorców?

Naszym głównym celem jest wsparcie franczyzobiorców, ale i rozwój Lewiatana. Mimo nadzwyczajnej sytuacji związanej z pandemią nie zmieniliśmy naszych kluczowych planów ekspansji sieci.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję