Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził wdzięczność Stanom Zjednoczonym za decyzję o kolejnym, nadzwyczajnym pakiecie pomocy zbrojeniowej o wartości 300 mln dolarów. Fundusze "znaleziono" dzięki nieoczekiwanym oszczędnościom w procesie negocjowania kontraktów.

Zełenski podziękował "prezydentowi USA Joe Bidenowi, jego administracji, Kongresowi i narodowi amerykańskiemu za pakiet pomocy wojskowej o wartości 300 milionów dolarów", podkreślając, że przekazana w nim broń jest niezbędna dla Ukrainy zarówno na polu bitwy, jak i do ochrony miast i infrastruktury. (https://tinyurl.com/3pbz65bu)

"Doceniam realizację naszych porozumień z prezydentem Bidenem. Oczekujemy, że Kongres zatwierdzi uzupełnienie tak szybko, jak to możliwe, aby pomóc nam przyspieszyć nasze wspólne zwycięstwo" - zaznaczył przewódca ukraińskiego państwa.

We wtorek prezydent USA Joe Biden zatwierdził nowy, nadzwyczajny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart 300 mln dolarów. W pakiecie znajdą się m.in. pociski artyleryjskie i pociski do systemów artylerii rakietowej HIMARS.

Jak powiedział podczas briefingu prasowego doradca amerykańskiego prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan wysłanie nowego pakietu uzbrojenia Ukrainie, mimo wyczerpania się funduszy na uzupełnienie amerykańskiego arsenału, było możliwe dzięki nieprzewidzianym oszczędnościom Pentagonu w procesie negocjowania kontraktów.

Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)

ira/ adj/

arch.